Race Summary
79 competitors (57 men, 22 women)
73 finishers (52 men, 21 women)

Standings By Class
PlaceCompetitorFirst RunSecond RunTotalRace Points
      
 Women Class 11 (75-79)  TimeRace Points
1Auseklis, Nancy56.0953.971:50.060.00
      
 Women Class 10 (70-74)  TimeRace Points
1Stratton, Meri1:13.881:10.462:24.340.00
      
 Men Class 12 (80-84)  TimeRace Points
1Thompson, Keith58.4159.251:57.660.00
2Hauser, Charles1:00.2858.151:58.434.78
3Retallick, Charles1:02.9558.612:01.5624.20
-Kaufman, LeeDNF54.52DNF 
      
 Men Class 11 (75-79)  TimeRace Points
1Olberg, Knut49.2048.141:37.340.00
2Fenwick, Edgar54.8652.151:47.0172.52
3Ward, Frank56.6055.991:52.59114.37
4Slivinski, Stephen1:00.791:00.422:01.21179.01
      
 Men Class 10 (70-74)  TimeRace Points
1Kronthaler, Thomas51.0249.861:40.880.00
2Ragan, James54.0454.331:48.3754.20
3Uberuaga, Mike55.9753.471:49.4461.94
4Marsh, Stew57.1354.951:52.0881.05
5O'Connor, Kevin57.8756.591:54.4698.27
6Cofer, Don1:07.051:03.672:10.72215.93
7Gibbs, Graham1:08.641:06.242:14.88246.03
8Taylor, Donald1:11.251:07.272:18.52272.38
9Allred, Jackson1:12.421:09.542:21.96297.27
      
 Women Class 9 (65-69)  TimeRace Points
1Hendrickson, Ellen57.6156.641:54.250.00
2Gibbs, Julie1:01.961:01.172:03.1356.74
3Frankel, Tracy1:08.481:05.822:14.30128.11
4Sheeler, Pamela1:11.451:07.442:18.89157.44
5Jordan, Nancy1:28.731:09.122:37.85278.58
      
 Women Class 8 (60-64)  TimeRace Points
1Brock, Mei Feng59.4157.641:57.050.00
2Kadison, Shelley Zeboray1:05.101:03.592:08.6972.59
-Kendall, Katherine1:11.19DSQDSQ 
      
 Women Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1Thomas, Kathleen1:00.7458.791:59.530.00
2Griffiths, Laura1:03.491:00.102:03.5924.80
3Blomquist, Kathryn1:13.351:09.932:23.28145.05
      
 Women Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1Foster, Heather1:09.401:06.342:15.740.00
      
 Women Class 5 (45-49)  TimeRace Points
1Austin, Malissa51.5450.651:42.190.00
2Tanner, Elyse56.5455.631:52.1771.29
3Kadulova, Dasha56.9455.651:52.5974.29
      
 Women Class 4 (40-44)  TimeRace Points
1Alexandrescu, Dana45.8746.031:31.900.00
      
 Women Class 3 (35-39)  TimeRace Points
1Tilton, Anne Marie51.5851.281:42.860.00
2Arteyeva, Anastasia54.4254.221:48.6441.02
      
 Women Class 1 (18-29)  TimeRace Points
1Elliot, Sophie45.6545.051:30.700.00
2Han, Tianying1:07.101:04.972:12.07332.97
      
 Men Class 9 (65-69)  TimeRace Points
1Adams, Michael46.4645.721:32.180.00
2Cunha, Cliff47.5948.031:35.6227.24
3Smith, Bart50.9249.251:40.1763.28
4Dorris, George50.4150.071:40.4865.73
-Papineau, Peter48.79DNFDNF 
      
 Men Class 8 (60-64)  TimeRace Points
1Slabinski, Richard45.0543.481:28.530.00
2Brower, Mark45.1945.031:30.2213.94
3Vaughan, Garland47.6446.821:34.4648.90
4Elliot, James48.0747.891:35.9661.27
5Skinner, Bill48.4348.201:36.6366.79
6Sears, Don49.6549.231:38.8885.34
7Graham, Greg50.3549.341:39.6992.02
8Kruse, Frank51.5751.311:42.88118.33
9Stein, Peter54.7454.321:49.06169.29
10Delong, Jeffrey56.3953.281:49.67174.32
11Blue, Ron59.6358.561:58.19244.57
-Friberg, LarsDNFDNSDNF 
      
 Men Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1Cravens, Robert45.5344.951:30.480.00
2Falk, Michael46.7646.261:33.0220.49
3Braun, Michael47.2146.161:33.3723.32
4Madsen, Greg50.2349.121:39.3571.56
5O'Connor, Dennis50.4949.481:39.9776.57
-McGurl, MichaelDNFDNSDNF 
-Thomas, JamieDNF50.16DNF 
      
 Men Super Seed  TimeRace Points
1Cravens, R Minam (M01)38.6838.781:17.460.00
2Brower, Mitchell (M02)39.3638.991:18.358.39
3Brower, Kevin (M03)40.5839.811:20.3927.61
4Elliot, Nigel (M01)41.2041.351:22.5547.97
5Brower, Daniel (M03)41.0841.641:22.7249.57
6Norton, Craig (M04)41.4241.761:23.1853.91
7Jalili, Thunder (M06)41.8041.771:23.5757.58
8Schiltz, Nick (M03)42.0842.471:24.5566.82
9Probert, Christopher (M05)43.5642.531:26.0981.33
10Vaughan, Kevin (M05)44.9345.181:30.11119.22
      
 Men Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1Burns, Duncan48.1747.311:35.480.00
2Loritz, Gordy50.5248.061:38.5823.70
3Mauro, Louis50.9250.611:41.5346.26
      
 Men Class 5 (45-49)  TimeRace Points
1Foster, Jesse46.5745.901:32.470.00
2Bostrom, Preston57.8955.031:52.92161.44
      
 Men Class 3 (35-39)  TimeRace Points
1Woodcock, Tanner49.2248.881:38.100.00

Scoring Details
Race points: F=730
Classes: Intermountain masters 5-year age classes with men's super seed
Courses: All racers on one course