Race Summary
55 competitors (42 men, 13 women)
46 finishers (37 men, 9 women)

Standings By Class
PlaceCompetitorFirst RunSecond RunTotalRace Points
      
 Women Class 11 (75-79)  TimeRace Points
1Auseklis, Nancy49.9046.631:36.530.00
      
 Men Class 12 (80-84)  TimeRace Points
1retallick, Chuck54.3251.191:45.510.00
      
 Men Class 11 (75-79)  TimeRace Points
1Olberg, Knut44.1340.301:24.430.00
2Ward, Frank48.4745.671:34.1483.95
      
 Men Class 10 (70-74)  TimeRace Points
1Kronthaler, Thomas44.4343.111:27.540.00
2Uberuaga, Mike47.3545.601:32.9545.11
3Marsh, Stew50.5947.791:38.3890.40
4O'Connor, Kevin52.1347.671:39.80102.24
5Robinson, Reed56.3056.641:52.94211.81
6Allred, Jackson1:02.0857.641:59.72268.35
-Ragan, JamesDNF44.06DNF 
      
 Women Class 9 (65-69)  TimeRace Points
1Hendrickson, Ellen52.2949.661:41.950.00
2Frankel, Tracy1:00.1356.371:56.50104.18
-Jordan, Nancy1:01.95DNFDNF 
      
 Women Class 8 (60-64)  TimeRace Points
1Lanzel, Amy45.2741.911:27.180.00
2Kadison, Shelley Zeboray58.0752.081:50.15192.34
      
 Women Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1Thomas, Kathleen55.4149.431:44.840.00
      
 Women Class 5 (45-49)  TimeRace Points
-Austin, MalissaDNF42.55DNF 
-Kadulova, DashaDNF49.29DNF 
      
 Women Class 3 (35-39)  TimeRace Points
-Tilton, Anne Marie44.37DSQDSQ 
      
 Women Class 1 (18-29)  TimeRace Points
1Elliot, Sophie42.0940.061:22.150.00
2Elliot, Sunnie46.0942.581:28.6757.94
3Han, Tianying58.921:22.382:21.30525.62
      
 Men Class 9 (65-69)  TimeRace Points
1Papineau, Peter42.3139.981:22.290.00
2Williams, Ken44.8142.761:27.5746.84
3Jamison, Will48.1445.561:33.70101.22
4Kadison, Brian58.3553.371:51.72261.08
      
 Men Class 8 (60-64)  TimeRace Points
1Elliot, James43.8740.931:24.800.00
2Sears, Don44.1940.721:24.910.95
3Graham, Greg44.6643.051:27.7125.05
4Kruse, Frank47.8444.431:32.2764.31
5Stein, Peter49.4947.091:36.58101.41
6Delong, Jeffrey50.5846.601:37.18106.57
-Skinner, Bill42.35DNFDNF 
      
 Men Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1Falk, Michael42.4039.811:22.210.00
2Johnson, Kent42.9539.741:22.694.26
3Ballard, Jack46.2442.641:28.8859.23
4Thomas, Jamie46.9642.311:29.2762.69
-Merritt, Vernon44.02DNSDNF 
      
 Men Super Seed  TimeRace Points
1Brower, Mitchell (M02)35.8732.981:08.850.00
2(t)Brower, Kevin (M03)37.3434.581:11.9232.55
2(t)Brower, Patrick (M01)36.8035.121:11.9232.55
4Norton, Craig (M04)38.4634.701:13.1645.70
5Jalili, Thunder (M06)37.6235.801:13.4248.45
6Friberg, Lars (M08)39.3036.681:15.9875.60
7Brower, Mark (M08)39.8338.011:17.8495.32
8Lamberson, Ben (M04)42.0237.981:20.00118.22
9Foster, Jesse (M05)41.4738.641:20.11119.39
10Adams, Michael (M09)41.8639.241:21.10129.88
      
 Men Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1Loritz, Gordy45.8942.771:28.660.00
2Mauro, Louis45.7543.371:29.123.79
-Burns, DuncanDSQ41.74DSQ 
      
 Men Class 5 (45-49)  TimeRace Points
1Larsen, Aaron43.4841.731:25.210.00
2Vettergren, Erik44.9341.991:26.9214.65
      
 Men Class 3 (35-39)  TimeRace Points
-Kaufman, BenDNFDNSDNF 

Scoring Details
Race points: F=730
Classes: Intermountain masters 5-year age classes with men's super seed
Courses: All racers on one course