Race Summary
52 competitors (40 men, 12 women)
39 finishers (29 men, 10 women)

Standings By Class
PlaceCompetitorFirst RunSecond RunTotalRace Points
      
 Women Class 12 (80-84)  TimeRace Points
1Droege, Anna58.9157.361:56.270.00
      
 Women Class 11 (75-79)  TimeRace Points
1Auseklis, Nancy58.4855.531:54.010.00
      
 Women Class 10 (70-74)  TimeRace Points
1Stratton, Meri1:17.371:11.382:28.750.00
      
 Men Class 11 (75-79)  TimeRace Points
1Olberg, Knut49.5847.451:37.030.00
2Fenwick, Edgar55.7353.641:49.3792.84
3Ward, Frank1:00.6458.611:59.25167.17
4Slivinski, Stephen1:05.851:02.742:08.59237.44
5Beguin, Fred1:13.551:10.002:23.55349.99
      
 Men Class 10 (70-74)  TimeRace Points
1Kronthaler, Thomas54.3151.301:45.610.00
2Ragan, Jim55.6053.231:48.8322.26
3Randall, Gerald57.6555.091:52.7449.28
4Uberuaga, Mike57.9354.931:52.8650.11
5Kandianis, Mark58.3456.191:54.5361.66
6Robinson, Reed1:16.491:11.392:27.88292.18
7Allred, Jackson1:30.461:13.522:43.98403.47
      
 Women Class 9 (65-69)  TimeRace Points
1Frankel, Tracy1:10.691:09.782:20.470.00
2Jordan, Nancy1:23.501:19.472:42.97116.93
      
 Women Class 8 (60-64)  TimeRace Points
1Lanzel, Amy55.0251.731:46.750.00
      
 Women Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1Black, Heather55.8553.031:48.880.00
2Griffiths, Laura1:09.601:05.882:15.48178.34
-Rosenberg, Julie58.85DNFDNF 
      
 Women Class 5 (45-49)  TimeRace Points
-Austin, MalissaDNFDNSDNF 
      
 Women Class 4 (40-44)  TimeRace Points
1Alexandrescu, Dana50.1947.861:38.050.00
      
 Women Class 1 (18-29)  TimeRace Points
1Elliot, Sophie49.7848.341:38.120.00
      
 Men Class 9 (65-69)  TimeRace Points
1Dorris, George53.6550.121:43.770.00
2Williams, Ken54.0051.671:45.6713.37
3Vernon, William55.6853.341:49.0236.93
-Heuscher, DominicDNF55.42DNF 
-Papineau, Peter56.23DNFDNF 
      
 Men Class 8 (60-64)  TimeRace Points
1Kornish, Dave52.6149.051:41.660.00
2Elliot, James52.3950.201:42.596.68
3Delong, Jeffrey56.4055.621:52.0274.39
-Graham, Greg52.93DNFDNF 
-Sears, DonDNFDNSDNF 
-Slabinski, RichardDNFDNSDNF 
-Stein, PeterDNFDNSDNF 
-Teska, Ion51.69DNFDNF 
      
 Men Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1Thomas, Jamie57.3855.391:52.770.00
-Canihan, Bill54.26DNFDNF 
-Harrison, DaveDNFDNSDNF 
      
 Men Super Seed  TimeRace Points
1Campbell, John (M07)46.6844.651:31.330.00
2Maxwell, Chris (M07)46.5945.251:31.844.08
3Foster, Jesse (M05)49.0646.421:35.4833.17
4Park, Ken (M07)49.2646.421:35.6834.77
5Adams, Michael (M09)49.1548.261:37.4148.60
6Burns, Duncan (M06)51.1447.661:38.8059.71
7Cunha, Cliff (M09)50.7148.801:39.5165.38
8Falk, Michael (M07)51.2748.471:39.7467.22
9Vetterlein, Andrew (M07)50.711:07.081:57.79211.49
-Merritt, Vernon (M07)51.03DSQDSQ 
      
 Men Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1Mauro, Louis55.1052.431:47.530.00
-Jalili, ThunderDNFDSQDNF 

Scoring Details
Race points: F=730
Classes: Intermountain masters 5-year age classes with men's super seed
Courses: All racers on one course