Race Summary
67 competitors (54 men, 13 women)
56 finishers (43 men, 13 women)

Standings By Class
PlaceCompetitorFirst RunSecond RunTotalRace Points
      
 Men Class 13 (85-89)  TimeRace Points
1Nolan, Herb1:18.811:19.912:38.720.00
      
 Women Class 12 (80-84)  TimeRace Points
1Droege, Anna1:06.591:07.162:13.750.00
      
 Women Class 11 (75-79)  TimeRace Points
1Auseklis, Nancy1:06.281:08.322:14.600.00
      
 Women Class 10 (70-74)  TimeRace Points
1Stratton, Meri1:23.171:27.742:50.910.00
      
 Men Class 12 (80-84)  TimeRace Points
1Thompson, Keith1:11.921:14.832:26.750.00
      
 Men Class 11 (75-79)  TimeRace Points
1Fenwick, Edgar1:02.831:04.682:07.510.00
2Slivinski, Stephen1:09.031:10.322:19.3593.78
3Ward, Frank1:08.231:11.382:19.6195.84
4Roegiers, Tony1:18.621:17.462:36.08226.30
5Reithner, Robert1:22.761:24.812:47.57317.31
-Beguin, Fred1:11.88DNFDNF 
-Olberg, Knut59.52DNFDNF 
-Sarchett, Bob1:10.68DNSDNF 
      
 Men Class 10 (70-74)  TimeRace Points
1Kronthaler, Thomas1:01.861:04.532:06.390.00
2Ragan, James1:04.701:06.312:11.0136.92
3Marsh, Stew1:05.651:07.752:13.4056.02
4Randall, Gerald1:07.971:09.372:17.3487.50
5Kandianis, Mark1:07.541:10.082:17.6289.74
6Allred, Jackson1:16.671:21.122:37.79250.92
-O'Connor, KevinDNF1:06.19DNF 
      
 Women Class 9 (65-69)  TimeRace Points
1Frankel, Tracy1:12.521:16.662:29.180.00
2Jordan, Nancy1:21.941:24.242:46.18115.10
      
 Women Class 8 (60-64)  TimeRace Points
1Lanzel, Amy1:05.641:03.682:09.320.00
      
 Women Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1Black, Heather1:03.311:06.322:09.630.00
2Rosenberg, Julie1:11.611:07.052:18.6670.36
3Griffiths, Laura1:14.361:19.142:33.50185.98
      
 Women Class 5 (45-49)  TimeRace Points
1Austin, Malissa1:04.141:06.532:10.670.00
      
 Women Class 4 (40-44)  TimeRace Points
1Alexandrescu, Dana55.9459.441:55.380.00
      
 Women Class 1 (18-29)  TimeRace Points
1Elliot, Sophie54.5757.901:52.470.00
2Elliot, Sunnie1:02.931:03.122:06.05121.95
      
 Men Class 9 (65-69)  TimeRace Points
1Adams, Michael1:00.751:01.782:02.530.00
2Dorris, George1:01.751:03.352:05.1021.18
3Moore, Greg1:01.391:05.572:06.9636.52
4Williams, Ken1:02.451:05.072:07.5241.13
5Masur, Mark1:01.681:06.932:08.6150.12
6Vernon, William1:05.971:09.492:15.46106.58
-Heuscher, DominicDNFDNFDNF 
-Papineau, PeterDNF1:03.75DNF 
      
 Men Class 8 (60-64)  TimeRace Points
1Teska, Ion59.1059.411:58.510.00
2Sears, Don59.171:00.791:59.9612.36
3Kornish, Dave1:01.301:02.782:04.0847.47
4Elliot, James1:01.451:05.732:07.1873.89
5Delong, Jeffrey1:03.871:07.572:11.44110.20
6Graham, Greg1:05.171:07.232:12.40118.38
7Stein, Peter1:05.731:09.202:14.93139.94
      
 Men Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1Vetterlein, Andrew59.461:02.382:01.840.00
2Thomas, Jamie59.541:02.562:02.102.16
3Madsen, Greg1:01.931:06.432:08.3654.05
4Canihan, Bill1:03.951:06.202:10.1568.89
-Falk, Michael59.77DNFDNF 
-Harrison, Dave1:01.31DNFDNF 
-Merritt, VernonDNF1:02.66DNF 
      
 Men Super Seed  TimeRace Points
1Campbell, John (M07)55.9057.101:53.000.00
2Jalili, Thunder (M06)55.2058.231:53.433.84
3Slabinski, Richard (M08)55.2358.261:53.494.38
4Foster, Jesse (M05)55.9258.121:54.049.30
5Barton, Stephen (M01)56.4858.531:55.0117.97
6Maxwell, Chris (M07)55.0959.981:55.0718.50
7Ries, Bryan (M05)55.6559.561:55.2119.75
8Brower, Mark (M08)56.5458.771:55.3120.65
9Park, Ken (M07)57.2958.371:55.6623.78
10Cunha, Cliff (M09)56.4159.931:56.3429.85
      
 Men Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1Burns, Duncan58.241:01.351:59.590.00
2Mauro, Louis1:05.351:05.942:11.2998.81
-Grossman, James56.79DNSDNF 
-John, RicoDSQ1:17.58DSQ 
      
 Men Class 1 (18-29)  TimeRace Points
1Collins, Harlan50.8051.851:42.650.00

Scoring Details
Race points: F=1010
Classes: Intermountain masters 5-year age classes with men's super seed
Courses: All racers on one course