Race Summary
39 competitors (26 men, 13 women)
38 finishers (25 men, 13 women)

Standings By Class
PlaceCompetitorFirst RunSecond RunTotalRace Points
      
 Women Class 11 (75-79)  TimeRace Points
1Auseklis, Nancy1:29.001:30.912:59.910.00
      
 Men Class 11 (75-79)  TimeRace Points
1Olberg, Knut1:14.881:15.862:30.740.00
2Ward, Frank1:28.851:30.282:59.13190.22
3Slivinski, Stephen1:27.891:31.682:59.57193.17
      
 Men Class 10 (70-74)  TimeRace Points
1Kronthaler, Thomas1:19.311:21.942:41.250.00
2Robinson, Reed1:36.231:41.773:18.00230.19
      
 Women Class 9 (65-69)  TimeRace Points
1Sheeler, Pamela1:51.232:02.563:53.790.00
      
 Women Class 8 (60-64)  TimeRace Points
1Lanzel, Amy1:23.811:26.932:50.740.00
2Hendrickson, Ellen1:25.661:27.972:53.6317.10
3Frankel, Tracy1:33.541:37.063:10.60117.48
      
 Women Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1Thomas, Kathleen1:28.631:31.413:00.040.00
2Warlaumont, Wendy1:32.101:34.833:06.9338.65
3Griffiths, Laura1:35.531:43.403:18.93105.97
      
 Women Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1O'Donnell, Colleen1:25.641:25.362:51.000.00
      
 Women Class 5 (45-49)  TimeRace Points
1Kadulova, Dasha1:25.001:24.652:49.650.00
2Lewin, Rebecca2:08.592:13.744:22.33551.76
      
 Women Class 3 (35-39)  TimeRace Points
1Cotrim, Marcela1:38.151:41.593:19.740.00
      
 Women Class 1 (18-29)  TimeRace Points
1Gay, Jamie1:24.221:21.892:46.110.00
      
 Men Class 9 (65-69)  TimeRace Points
1Smith, Bart1:20.941:22.592:43.530.00
2O'Connor, Kevin1:21.881:24.932:46.8120.26
3Ragan, James1:24.881:25.642:50.5243.17
4Allred, Jackson1:37.911:43.633:21.54234.76
      
 Men Class 8 (60-64)  TimeRace Points
1Kruse, Frank1:22.021:24.442:46.460.00
2Delong, Jeffrey1:26.271:26.992:53.2641.26
3Graham, Greg1:26.771:29.522:56.2959.64
      
 Men Super Seed  TimeRace Points
1Norton, Craig (M04)1:12.441:12.812:25.250.00
2Jalili, Thunder (M06)1:11.671:14.492:26.166.33
3Burns, Duncan (M05)1:13.271:16.202:29.4729.34
4Vaughan, Kevin (M05)1:14.451:16.922:31.3742.56
5Sears, Don (M08)1:15.281:16.132:31.4142.83
6Johnson, Kent (M07)1:15.591:17.492:33.0854.45
7Thomas, Jamie (M07)1:15.751:19.042:34.7966.34
8Adams, Michael (M08)1:17.031:20.032:37.0682.12
9Papineau, Peter (M09)1:17.191:20.382:37.5785.67
10Dorris, George (M09)1:18.281:20.482:38.7693.94
11Skinner, Bill (M08)1:18.091:21.502:39.5999.71
      
 Men Class 6 (50-54)  TimeRace Points
-Lewin, Anthony1:18.73DNFDNF 
      
 Men Class 1 (18-29)  TimeRace Points
1Melton, Jonathan1:21.041:22.182:43.220.00
2Gotta, Erik1:22.601:25.372:47.9729.39

Scoring Details
Race points: F=1010
Classes: Intermountain masters 5-year age classes with men's super seed
Courses: All racers on one course