Race Summary
48 competitors (36 men, 12 women)
44 finishers (33 men, 11 women)

Standings By Class
PlaceCompetitorFirst RunSecond RunTotalRace Points
      
 Women Class 11 (75-79)  TimeRace Points
-Auseklis, Nancy1:32.40DNFDNF 
      
 Men Class 11 (75-79)  TimeRace Points
1Olberg, Knut1:16.531:18.262:34.790.00
2Slivinski, Stephen1:29.601:33.473:03.07184.53
3Ward, Frank1:31.491:32.223:03.71188.70
4Retallick, Charles1:38.401:43.223:21.62305.56
      
 Men Class 10 (70-74)  TimeRace Points
1Kronthaler, Thomas1:18.611:21.772:40.380.00
2Robinson, Reed1:41.411:51.923:33.33333.45
      
 Women Class 8 (60-64)  TimeRace Points
1Hendrickson, Ellen1:28.641:33.463:02.100.00
2Frankel, Tracy1:33.271:39.923:13.1961.51
      
 Women Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1Thomas, Kathleen1:29.411:33.273:02.680.00
2Warlaumont, Wendy1:36.801:37.293:14.0963.08
      
 Women Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1O'Donnell, Colleen1:28.791:33.453:02.240.00
      
 Women Class 5 (45-49)  TimeRace Points
1Kadulova, Dasha1:30.641:30.973:01.610.00
2Lewin, Rebecca2:02.772:06.794:09.56377.89
      
 Women Class 4 (40-44)  TimeRace Points
1Alexandrescu, Dana1:15.281:18.342:33.620.00
      
 Women Class 3 (35-39)  TimeRace Points
1Boyd, Jennifer1:28.441:30.702:59.140.00
      
 Women Class 2 (30-34)  TimeRace Points
1Arteyeva, Anastasia1:30.281:33.713:03.990.00
      
 Women Class 1 (18-29)  TimeRace Points
1Parks, Bailey1:18.671:19.412:38.080.00
      
 Men Class 9 (65-69)  TimeRace Points
1Dorris, George1:20.121:22.882:43.000.00
2Papineau, Peter1:22.291:23.032:45.3214.38
3Smith, Bart1:22.881:25.522:48.4033.46
4O'Connor, Kevin1:26.461:27.312:53.7766.73
5Ragan, James1:28.401:29.202:57.6090.47
6Jamison, Will1:28.241:31.172:59.41101.68
7Allred, Jackson1:45.291:52.183:37.47337.51
      
 Men Class 8 (60-64)  TimeRace Points
1Adams, Michael1:20.551:20.582:41.130.00
2Skinner, Bill1:21.031:23.902:44.9323.82
3Kruse, Frank1:23.401:26.502:49.9054.97
4Lyman, Eric1:24.341:28.332:52.6772.34
5Graham, Greg1:27.431:32.913:00.34120.41
-Delong, Jeffrey1:29.29DNSDNF 
      
 Men Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1Johnson, Kent1:18.601:20.022:38.620.00
2Madsen, Greg1:20.441:21.012:41.4518.02
3Thomas, Jamie1:19.181:25.202:44.3836.68
      
 Men Super Seed  TimeRace Points
1Brower, Patrick (M01)1:10.311:10.612:20.920.00
2Brower, Kevin (M02)1:10.731:11.092:21.826.45
3Brower, Mitchell (M01)1:11.011:11.312:22.3210.03
4Norton, Craig (M04)1:13.721:14.832:28.5554.69
5Jalili, Thunder (M06)1:14.471:14.442:28.9157.27
6Brower, Mark (M08)1:13.851:16.392:30.2466.80
7Burns, Duncan (M05)1:17.191:16.012:33.2088.01
8Vaughan, Kevin (M05)1:16.231:17.542:33.7792.10
9Sears, Don (M08)1:17.041:18.442:35.48104.35
10Merritt, Vernon (M07)1:18.031:19.052:37.08115.82
      
 Men Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1Lewin, Anthony1:24.631:23.812:48.440.00
-Strazdins, PeterDNFDNSDNF 
      
 Men Class 3 (35-39)  TimeRace Points
-Brower, DanielDNF1:13.02DNF 
      
 Men Class 1 (18-29)  TimeRace Points
1Gotta, Erik1:27.941:26.562:54.500.00

Scoring Details
Race points: F=1010
Classes: Intermountain masters 5-year age classes with men's super seed
Courses: All racers on one course