Race Summary
51 competitors (42 men, 9 women)
50 finishers (41 men, 9 women)

Standings By Class
PlaceCompetitorFirst RunSecond RunTotalRace Points
      
 Women Class 11 (75-79)  TimeRace Points
1Auseklis, Nancy47.3645.011:32.370.00
      
 Men Class 11 (75-79)  TimeRace Points
1Olberg, Knut40.6937.741:18.430.00
2Ward, Frank48.8745.081:33.95144.45
3Retallick, Charles52.3948.611:41.00210.07
      
 Men Class 10 (70-74)  TimeRace Points
1Kronthaler, Thomas42.2739.191:21.460.00
2Hudson, Nick43.4040.571:23.9722.49
3Probert, Russell45.5443.071:28.6164.07
4Sarchett, Bob48.2744.301:32.5799.56
5Robinson, Reed56.5952.631:49.22248.77
-Uberuaga, MikeDSQ43.31DSQ 
      
 Women Class 8 (60-64)  TimeRace Points
1Lanzel, Amy45.6442.791:28.430.00
2Raffin, Celeste48.8545.811:34.6651.43
3Paup, Chris50.7546.551:37.3073.22
4Kadison, Shelley Zeboray54.7152.341:47.05153.71
5Frankel, Tracy56.4451.131:47.57158.00
      
 Women Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1Thomas, Kathleen50.9247.171:38.090.00
      
 Women Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1Butt, Alicia51.6849.121:40.800.00
      
 Women Class 1 (18-29)  TimeRace Points
1Elliot, Sophie41.1339.561:20.690.00
      
 Men Class 9 (65-69)  TimeRace Points
1Dorris, George43.0139.691:22.700.00
2Smith, Bart44.1240.471:24.5916.68
3Ragan, James46.8043.951:30.7571.06
4O'Connor, Kevin47.6244.571:32.1983.77
5Jamison, Will47.7045.181:32.8889.86
6Allred, Jackson56.4558.621:55.07285.73
      
 Men Class 8 (60-64)  TimeRace Points
1Elliot, James40.7138.251:18.960.00
2Sears, Don41.7438.741:20.4814.05
3Graham, Greg43.8942.251:26.1466.38
4Stein, Peter46.4843.121:29.6098.37
5Delong, Jeffrey47.4643.971:31.43115.29
6Goode, Dave50.6747.161:37.83174.46
      
 Men Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1Merritt, Vernon41.9539.821:21.770.00
2Madsen, Greg42.7540.141:22.8910.00
3Thomas, Jamie42.9040.441:23.3414.02
      
 Men Super Seed  TimeRace Points
1Brower, Patrick (M01)34.6431.161:05.800.00
2Brower, Mitchell (M01)34.1532.261:06.416.77
3Brower, Kevin (M02)35.9333.691:09.6242.38
4Brower, Daniel (M03)38.1832.871:11.0558.24
5Jalili, Thunder (M06)36.8534.611:11.4662.79
6Brower, Mark (M08)37.5536.341:13.8989.75
7Vaughan, Kevin (M05)38.7536.461:15.21104.40
8McGurl, Michael (M07)38.8236.811:15.63109.06
9Falk, Michael (M07)39.0337.041:16.07113.94
10Skinner, Bill (M08)39.4938.171:17.66131.58
      
 Men Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1Brown, Matthew42.1939.401:21.590.00
      
 Men Class 5 (45-49)  TimeRace Points
1Larsen, Aaron39.6437.641:17.280.00
2Burns, Duncan40.7038.101:18.8014.36
      
 Men Class 4 (40-44)  TimeRace Points
1Molde, Ryan41.0139.641:20.650.00
2Hingley, Dan44.1939.661:23.8528.96
      
 Men Class 3 (35-39)  TimeRace Points
1Roth, Gabe41.9042.451:24.350.00
      
 Men Class 1 (18-29)  TimeRace Points
1Brown, Zach40.5139.391:19.900.00
2Gotta, Erik48.2844.151:32.43114.48

Scoring Details
Race points: F=730
Classes: Intermountain masters 5-year age classes with men's super seed
Courses: All racers on one course