Race Summary
49 competitors (34 men, 15 women)
48 finishers (33 men, 15 women)

Standings By Class
PlaceCompetitorFirst RunSecond RunTotalRace Points
      
 Men Class 12 (80-84)  TimeRace Points
1Thompson, Keith55.8355.131:50.960.00
      
 Men Class 11 (75-79)  TimeRace Points
1Olberg, Knut46.8448.141:34.980.00
2Slivinski, Stephen56.8456.311:53.15193.22
3Beguin, Fred1:02.981:00.602:03.58304.13
      
 Men Class 10 (70-74)  TimeRace Points
1Kronthaler, Thomas49.6549.931:39.580.00
2Marsh, Stew50.4650.111:40.5710.04
3Sarchett, Bob54.2355.141:49.3799.30
      
 Women Class 8 (60-64)  TimeRace Points
1Lanzel, Amy52.5953.781:46.370.00
2Raffin, Celeste56.2057.521:53.7269.79
3Frankel, Tracy58.6159.491:58.10111.38
4Kadison, Shelley Zeboray1:02.101:03.002:05.10177.84
      
 Women Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1Thomas, Kathleen53.7056.151:49.850.00
2Warlaumont, Wendy56.8955.411:52.3022.53
3Griffiths, Laura57.5255.841:53.3632.27
4Brock, Mei Feng57.2758.231:55.5051.95
      
 Women Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1Butt, Alicia1:00.5058.441:58.940.00
      
 Women Class 5 (45-49)  TimeRace Points
1Tanner, Elyse56.3355.721:52.050.00
      
 Women Class 4 (40-44)  TimeRace Points
1Alexandrescu, Dana46.2046.381:32.580.00
      
 Women Class 3 (35-39)  TimeRace Points
1Cotrim, Marcela1:06.601:05.512:12.110.00
      
 Women Class 2 (30-34)  TimeRace Points
1Arteyeva, Anastasia53.7355.931:49.660.00
      
 Women Class 1 (18-29)  TimeRace Points
1Elliot, Sophie45.2845.671:30.950.00
2Elliot, Sunnie47.9948.771:36.7664.52
      
 Men Class 9 (65-69)  TimeRace Points
1Papineau, Peter49.1249.271:38.390.00
2Williams, Ken49.7049.341:39.046.67
3Smith, Bart50.1049.591:39.6913.34
4Vernon, William51.8451.841:43.6854.30
5Ragan, James52.1953.331:45.5273.19
6Allred, Jackson1:00.971:00.972:01.94241.75
      
 Men Class 8 (60-64)  TimeRace Points
1Sears, Don47.8748.741:36.610.00
2Vaughan, Garland48.0749.501:37.5710.04
3Adams, Michael48.9449.431:38.3718.40
4Elliot, James50.1950.781:40.9745.58
5Brock, Edward51.3152.271:43.5872.87
6Graham, Greg51.8253.981:45.8096.08
7Stein, Peter54.3055.721:50.02140.19
8Kadison, Brian58.2857.751:56.03203.02
      
 Men Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1Merritt, Vernon47.7749.421:37.190.00
2Thomas, Jamie48.7851.051:39.8327.43
      
 Men Super Seed  TimeRace Points
1Jalili, Thunder (M06)43.8444.931:28.770.00
2Debourg, Mark (M05)44.4345.511:29.9413.31
3Foster, Jesse (M05)45.0346.081:31.1126.62
4Ries, Bryan (M05)45.4347.071:32.5042.44
5Slabinski, Richard (M07)45.7047.301:33.0048.13
6Vaughan, Kevin (M05)46.3646.691:33.0548.70
7Ballard, Jack (M07)47.2547.391:34.6466.79
8Dorris, George (M09)47.0648.481:35.5477.03
9Skinner, Bill (M08)47.2348.761:35.9982.15
-Burns, Duncan (M05)45.45DSQDSQ 
      
 Men Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1Coleman, James49.8450.241:40.080.00

Scoring Details
Race points: F=1010
Classes: Intermountain masters 5-year age classes with men's super seed
Courses: All racers on one course