Race Summary
58 competitors (40 men, 18 women)
47 finishers (29 men, 18 women)

Standings By Class
PlaceCompetitorFirst RunSecond RunTotalRace Points
      
 Men Class 12 (80-84)  TimeRace Points
1Thompson, Keith55.6753.221:48.890.00
      
 Men Class 11 (75-79)  TimeRace Points
1Olberg, Knut51.8446.891:38.730.00
2Beguin, Fred1:02.671:03.362:06.03279.28
-Slivinski, StephenDNF56.84DNF 
      
 Men Class 10 (70-74)  TimeRace Points
1Kronthaler, Thomas50.8049.431:40.230.00
2Marsh, Stew52.2449.191:41.4312.09
3Sarchett, Bob58.2055.161:53.36132.31
4Robinson, Reed1:05.431:04.682:10.11301.10
      
 Women Class 8 (60-64)  TimeRace Points
1Lanzel, Amy52.1351.031:43.160.00
2Paup, Chris57.1753.521:50.6973.72
3Raffin, Celeste59.0557.631:56.68132.37
4Frankel, Tracy1:01.6358.732:00.36168.40
5Kadison, Shelley Zeboray1:04.691:04.852:09.54258.28
      
 Women Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1Rosenberg, Julie57.4154.051:51.460.00
2Thomas, Kathleen56.9454.551:51.490.27
3Warlaumont, Wendy57.0055.781:52.7811.96
4Griffiths, Laura57.3456.111:53.4518.03
5Brock, Mei Feng59.2658.521:57.7857.27
      
 Women Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1Butt, Alicia1:00.9259.412:00.330.00
      
 Women Class 5 (45-49)  TimeRace Points
1Tanner, Elyse56.4455.901:52.340.00
2Lewin, Rebecca1:25.301:21.192:46.49486.84
      
 Women Class 4 (40-44)  TimeRace Points
1Alexandrescu, Dana47.9246.251:34.170.00
      
 Women Class 3 (35-39)  TimeRace Points
1Cotrim, Marcela1:11.691:04.552:16.240.00
      
 Women Class 2 (30-34)  TimeRace Points
1Arteyeva, Anastasia54.8154.261:49.070.00
      
 Women Class 1 (18-29)  TimeRace Points
1Elliot, Sophie46.8647.811:34.670.00
2Elliot, Sunnie51.6448.351:39.9956.76
      
 Men Class 9 (65-69)  TimeRace Points
1Williams, Ken52.1548.741:40.890.00
2Smith, Bart52.9152.651:45.5646.75
3Ragan, James53.1252.771:45.8950.05
4Vernon, William54.1052.441:46.5456.56
5Allred, Jackson1:05.131:05.242:10.37295.12
-Dorris, GeorgeDNF48.21DNF 
-Papineau, PeterDSQ49.47DSQ 
      
 Men Class 8 (60-64)  TimeRace Points
1Elliot, James51.8049.711:41.510.00
2Graham, Greg53.7051.701:45.4038.70
3Brock, Edward55.3152.581:47.8963.48
4Stein, Peter55.7255.271:50.9994.32
-Adams, MichaelDNF49.56DNF 
-Hegner, BrunoDNF1:06.47DNF 
-Kadison, Brian56.98DNFDNF 
      
 Men Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1Madsen, Greg53.2150.131:43.340.00
-Ballard, JackDNF47.05DNF 
-Merritt, VernonDSQ48.08DSQ 
-Slabinski, RichardDSQ45.67DSQ 
-Thomas, JamieDSQ51.77DSQ 
      
 Men Super Seed  TimeRace Points
1Jalili, Thunder (M06)46.5544.391:30.940.00
2Brower, Mark (M08)46.5144.601:31.111.89
3Foster, Jesse (M05)48.0345.321:33.3526.77
4Debourg, Mark (M05)50.0743.921:33.9933.87
5Vaughan, Kevin (M05)48.0546.751:34.8042.87
6Ries, Bryan (M05)48.4946.721:35.2147.42
7Skinner, Bill (M08)49.0547.081:36.1357.64
8Sears, Don (M08)49.2747.051:36.3259.75
9Burns, Duncan (M05)48.3349.081:37.4171.86
10Vaughan, Garland (M08)49.4148.551:37.9677.97
      
 Men Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1Lewin, Anthony51.6448.911:40.550.00
-Heile, CraigDNF50.10DNF 
      
 Men Class 5 (45-49)  TimeRace Points
1Rayment, Andrew58.914:40.235:39.140.00

Scoring Details
Race points: F=1010
Classes: Intermountain masters 5-year age classes with men's super seed
Courses: All racers on one course