Intermountain Masters Ski Race Series - USSA Intermountain Masters Jans.com
Intermountain Masters SkiingIntermountain Masters SkiingIntermountain Masters Skiing

FEATURED SPONSOR

Brent Amsbury

We are delighted to announce Brent and his crew back on board for their 4th consecutive year of Intermountain Masters sponsorship.… [learn more]


Select a logo to visit our
sponsors' website.
Jans Mountain Recreation ExpertsHeiden Davidson Orthopedics
Center for Team Healthcare Dominator Race Wax
Park City Ski Boot

RennSportFoto.com

Race Summary
88 competitors (66 men, 22 women)
84 finishers (63 men, 21 women)

Standings By Class
PlaceCompetitorFirst RunSecond RunTotalRace Points
      
 Women Class 10 (70-74)  TimeRace Points
1Swift, Jan1:30.951:26.202:57.150.00
2Therrien, Corneil1:54.461:31.173:25.63157.55
      
 Men Class 11 (75-79)  TimeRace Points
1Kaufman, Leonard1:22.891:21.312:44.200.00
2Thompson, Keith1:27.281:24.272:51.5543.87
3Robertson, Rich1:31.411:29.163:00.5797.70
4Clarke, Jim1:33.611:30.223:03.83117.16
5Rusden, Dick1:35.071:31.643:06.71134.35
6Webber, Dick1:58.111:55.743:53.85415.69
      
 Men Class 10 (70-74)  TimeRace Points
1Hudson, Nick1:16.821:12.312:29.130.00
2Fenwick, Ed1:17.321:14.572:31.8918.14
3Sarchett, Bob1:21.111:19.342:40.4574.39
4Slivinski, Stephen1:31.031:25.712:56.74181.44
5Ward, Frank1:31.251:27.072:58.32191.82
6Evans, David1:34.701:27.333:02.03216.20
7Dal Canto, Mauro1:40.781:36.173:16.95314.25
      
 Women Class 8 (60-64)  TimeRace Points
1Hendrickson, Ellen1:29.601:24.962:54.560.00
2France, Donna1:34.811:31.713:06.5267.14
3Frankel, Tracy1:44.751:33.783:18.53134.57
      
 Women Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1Paup, Christina1:28.301:23.532:51.830.00
2Martin, Sally1:30.711:24.802:55.5120.99
3Gibson, Anne1:33.371:29.913:03.2865.30
4Raffin, Celeste1:35.181:30.803:05.9880.70
5Kadison, Shelley1:41.571:36.853:18.42151.65
6Vianello, Fatima1:44.561:39.563:24.12184.16
-Lanzel, AmyDNFDNSDNF 
      
 Women Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1Warlaumont, Wendy1:37.221:31.453:08.670.00
2Bleil, Lynn1:43.551:40.103:23.6577.81
      
 Women Class 5 (45-49)  TimeRace Points
1McKee, Louise1:18.571:16.952:35.520.00
2Keating, Karen1:22.181:16.002:38.1816.76
3Butt, Alicia1:34.651:31.813:06.46194.97
      
 Women Class 4 (40-44)  TimeRace Points
1Kaufman, Jennifer L1:16.041:12.742:28.780.00
2Kadulova, Dasha1:22.071:17.982:40.0574.23
      
 Women Class 3 (35-39)  TimeRace Points
1Alexandrescu, Dana1:14.801:10.732:25.530.00
      
 Women Class 2 (30-34)  TimeRace Points
1Badger, Jenny1:16.811:14.352:31.160.00
2Boyd, Jennifer1:29.571:28.852:58.42176.73
      
 Men Class 9 (65-69)  TimeRace Points
1Kronthaler, Thomas1:19.401:14.292:33.690.00
2Dreyer, Bob1:20.531:15.132:35.6612.56
3Marsh, Stew1:20.981:15.212:36.1915.94
4Wood, Tom 'Woody1:22.791:17.982:40.7745.15
5Probert, Russ1:22.971:20.232:43.2060.64
6O'Connor, Kevin1:29.261:24.752:54.01129.57
7Cofer, Don1:35.111:26.813:01.92180.01
8Allred, Jackson1:34.841:31.173:06.01206.09
9Connell, Mark1:42.201:38.623:20.82300.52
10Robinson, Reed1:51.641:49.043:40.68427.16
-Brennan, DaveDNFDNFDNF 
      
 Men Class 8 (60-64)  TimeRace Points
1Papineau, Peter1:18.231:13.972:32.200.00
2Hodge, Rick1:19.331:16.192:35.5221.38
3Davis, Bob1:21.361:16.772:38.1338.18
4Bergseng, Jim1:23.391:19.102:42.4966.26
5MACKOWN, Ray1:28.611:21.952:50.56118.22
6JAMISON, Will1:28.991:23.062:52.05127.81
7Bloomquist, Eric1:30.661:25.452:56.11153.95
8France, Ken1:37.001:28.373:05.37213.58
9Kadison, Brian1:41.391:34.473:15.86281.12
-Staker, Rod1:22.26DNSDNF 
      
 Men Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1Vaughan, Lynn1:16.661:13.292:29.950.00
2Skinner, Bill1:18.411:12.012:30.423.07
3Elliot, Jim1:18.261:14.582:32.8418.89
4Kornish, Dave1:18.181:15.092:33.2721.70
5DeLong, Jeffrey1:21.211:19.842:41.0572.54
6Brock, Ed1:25.981:19.112:45.0998.95
7Stein, Peter1:25.421:20.342:45.76103.33
8BLUE, Ron1:30.891:25.942:56.83175.67
9Bloom, Keith1:33.901:25.052:58.95189.53
10Hegner, Bruno1:36.251:30.243:06.49238.81
11Stancher, Steve1:40.701:37.073:17.77312.53
12Christie, Bob1:46.181:38.103:24.28355.07
      
 Men Super Seed  TimeRace Points
1Skinner, Robert (M07)1:12.191:08.732:20.920.00
2Norton, Craig (M03)1:11.941:09.222:21.161.67
3McGrail, Dennis (M07)1:14.121:10.862:24.9828.23
4Slabinski, Richard (M07)1:12.141:12.932:25.0728.86
5Burns, Duncan (M05)1:13.391:11.952:25.3430.74
6Vaughan, Kevin (M04)1:14.361:11.032:25.3931.09
7McGurl, Michael (M06)1:14.131:11.612:25.7433.52
8Sears, Don (M07)1:14.751:11.052:25.8033.94
9Falk, Michael (M06)1:15.471:11.102:26.5739.29
10Adams, Michael (M08)1:14.841:12.522:27.3644.79
      
 Men Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1Johnson, Kent1:20.571:14.132:34.700.00
2Gawreluk, Craig1:22.251:19.842:42.0946.81
3Strazdins, Peter1:18.361:30.132:48.4987.36
      
 Men Class 5 (45-49)  TimeRace Points
1Loritz, Gordy1:16.941:14.712:31.650.00
2Labon, Peter1:20.581:14.772:35.3523.91
3Mauro, Lou1:20.821:16.142:36.9634.31
4Kaufmann, Harold1:21.071:20.892:41.9666.63
      
 Men Class 4 (40-44)  TimeRace Points
-McDonald, PaulDNFDNSDNF 
      
 Men Class 3 (35-39)  TimeRace Points
1Pretetsky, Stan1:19.681:16.862:36.540.00
      
 Men Class 2 (30-34)  TimeRace Points
1Harrington, Travis1:33.401:25.072:58.470.00

Scoring Details
Race points: F=980
Classes: Intermountain masters 5-year age classes with men's super seed
Courses: All racers on one course