Intermountain Masters Ski Race Series - USSA Intermountain Masters Jans.com
Intermountain Masters SkiingIntermountain Masters SkiingIntermountain Masters Skiing

FEATURED SPONSOR

Brent Amsbury

We are delighted to announce Brent and his crew back on board for their 4th consecutive year of Intermountain Masters sponsorship.… [learn more]


Select a logo to visit our
sponsors' website.
Jans Mountain Recreation ExpertsHeiden Davidson Orthopedics
Center for Team Healthcare Dominator Race Wax
Park City Ski Boot

RennSportFoto.com

Race Summary
68 competitors (53 men, 15 women)
61 finishers (46 men, 15 women)

Standings By Class
PlaceCompetitorFirst RunSecond RunTotalRace Points
      
 Women Class 10 (70-74)  TimeRace Points
1Swift, Jan1:17.891:21.372:39.260.00
      
 Men Class 11 (75-79)  TimeRace Points
-Lauer, ConradDNFDNSDNF 
      
 Men Class 10 (70-74)  TimeRace Points
1Evans, David1:09.941:14.692:24.630.00
2Ward, Frank1:12.231:17.572:29.8031.81
3Slivinski, Stephen1:13.181:19.372:32.5548.74
4Retallick, Chuck1:18.101:22.982:41.08101.23
      
 Women Class 8 (60-64)  TimeRace Points
1France, Donna1:13.711:22.732:36.440.00
      
 Women Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1Lanzel, Amy1:08.731:14.082:22.810.00
2Hendrickson, Ellen1:12.661:19.232:31.8956.59
3Paup, Christina1:15.101:20.912:36.0182.26
4Goode, Dawn1:15.861:20.602:36.4685.07
5Bosler, Ann1:33.841:43.103:16.94337.34
      
 Women Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1Griffiths, Laura1:13.921:18.012:31.930.00
2MacLaren, Nicole1:23.681:32.322:56.00141.00
      
 Women Class 5 (45-49)  TimeRace Points
1Black, Heather1:08.761:14.042:22.800.00
      
 Women Class 4 (40-44)  TimeRace Points
1Tanner, Elyse1:06.891:11.632:18.520.00
      
 Women Class 3 (35-39)  TimeRace Points
1Alexandrescu, Dana1:00.901:06.402:07.300.00
      
 Women Class 2 (30-34)  TimeRace Points
1Badger, Jenny1:04.661:08.942:13.600.00
      
 Women Class 1 (21-29)  TimeRace Points
1Merritt, Haley1:02.701:10.882:13.580.00
2Coyle, Brittany1:26.741:34.093:00.83314.81
      
 Men Class 9 (65-69)  TimeRace Points
1Hudson, Nick1:05.361:09.132:14.490.00
2Kronthaler, Thomas1:05.191:09.712:14.902.71
3Marsh, Stew1:07.951:11.402:19.3532.16
4Uberuaga, Mike1:10.091:14.692:24.7868.10
5Cofer, Don1:12.341:17.642:29.98102.51
6Jones, Mike1:19.981:25.982:45.96208.26
-Brennan, DaveDNFDNFDNF 
-DESGOUTTES, YvesDNFDNSDNF 
      
 Men Class 8 (60-64)  TimeRace Points
1Papineau, Peter1:05.201:09.842:15.040.00
2Dorris, George1:06.031:10.392:16.429.10
3Bergseng, Jim1:07.881:13.822:21.7043.89
4Rodman, Stan1:10.141:17.032:27.1779.94
5O'Connor, Kevin1:12.511:18.682:31.19106.44
6Bloomquist, Eric1:14.451:20.812:35.26133.26
7Allred, Jackson1:17.351:25.082:42.43180.52
-Badger, Rodney1:11.63DNFDNF 
      
 Men Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1Vaughan, Lynn1:03.291:08.782:12.070.00
2Brower, Mark1:04.431:08.302:12.734.45
3Goode, Dave1:08.311:12.722:21.0360.38
4DeLong, Jeffrey1:08.211:15.302:23.5177.09
5Schab, David1:08.361:16.722:25.0887.67
6Coggle, George1:11.131:18.502:29.63118.33
7BLUE, Ron1:12.451:20.222:32.67138.82
8Bloom, Keith1:17.121:23.512:40.63192.46
-Christie, Bob1:33.94DNFDNF 
      
 Men Super Seed  TimeRace Points
1Brower, Mitchell (M01)59.941:02.812:02.750.00
2Brower, Kevin (M01)59.361:05.252:04.6113.49
3Jalili, Thunder (M05)1:00.431:04.562:04.9916.24
4Skinner, Robert (M07)1:00.721:04.592:05.3118.56
5Probert, Christopher (M03)1:01.161:04.362:05.5220.08
6Falk, Michael (M06)1:01.051:06.002:07.0531.18
7Skinner, Bill (M07)1:02.041:06.842:08.8844.45
8Slabinski, Rick (M06)1:01.261:08.812:10.0753.07
9Norton, Craig (M03)59.891:16.912:16.80101.87
-Brower, Daniel (M02)59.08DNFDNF 
      
 Men Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1Johnson, Kent1:02.671:07.782:10.450.00
2Merritt, V. Kip1:04.671:09.642:14.3126.34
3Thomas, Jamie1:12.901:18.832:31.73145.18
-McGurl, Michael1:02.55DNFDNF 
      
 Men Class 5 (45-49)  TimeRace Points
1Strazdins, Peter1:05.871:11.162:17.030.00
2Domenis, Patrizio1:21.111:26.052:47.16195.69
3Christianson, Mike1:25.731:26.832:52.56230.76
      
 Men Class 4 (40-44)  TimeRace Points
1Larsen, Aaron1:04.661:09.412:14.070.00
2Burns, Duncan1:04.501:09.632:14.130.40
3Zeh, Oliver1:04.631:10.662:15.298.10
4Mauro, Lou1:08.271:13.812:22.0853.17
      
 Men Class 2 (30-34)  TimeRace Points
1Davis, Bryant1:11.101:17.392:28.490.00
      
 Men Class 1 (21-29)  TimeRace Points
1Holoubek, Chase1:15.431:22.932:38.360.00

Scoring Details
Race points: F=890
Classes: Intermountain masters 5-year age classes with men's super seed
Courses: All racers on one course