Intermountain Masters Ski Race Series - USSA Intermountain Masters Jans.com
Intermountain Masters SkiingIntermountain Masters SkiingIntermountain Masters Skiing

FEATURED SPONSOR

Brent Amsbury

We are delighted to announce Brent and his crew back on board for their 4th consecutive year of Intermountain Masters sponsorship.… [learn more]


Select a logo to visit our
sponsors' website.
Jans Mountain Recreation ExpertsHeiden Davidson Orthopedics
Center for Team Healthcare Dominator Race Wax
Park City Ski Boot

RennSportFoto.com

Race Summary
82 competitors (62 men, 20 women)
77 finishers (57 men, 20 women)

Standings By Class
PlaceCompetitorFirst RunSecond RunTotalRace Points
      
 Women Class 10 (70-74)  TimeRace Points
1Auseklis, Nancy1:22.121:23.302:45.420.00
2McConkey, Glenn1:30.931:26.552:57.4864.89
3swift, Jan1:28.951:29.732:58.6871.34
4Lemire, Sarah1:36.081:28.123:04.20101.04
      
 Men Class 12 (80-84)  TimeRace Points
1Cooper, Drury1:45.661:44.393:30.050.00
      
 Men Class 11 (75-79)  TimeRace Points
1Bloomberg, John1:27.051:26.282:53.330.00
2McGrath, Bob1:30.891:30.963:01.8543.75
3Clarke, Jim1:37.911:33.753:11.6694.12
4webber, Dick1:58.381:51.113:49.49288.37
-Funk, Rolf A.1:51.79DNFDNF 
      
 Men Class 10 (70-74)  TimeRace Points
1Thompson, Keith1:22.801:19.562:42.360.00
2Evans, David1:23.561:24.192:47.7529.55
3Ward, Frank1:24.171:26.102:50.2743.36
4Slivinski, Stephen1:26.421:26.322:52.7456.90
5Beguin, Fred1:32.451:33.443:05.89128.98
6Retallick, Chuck1:40.971:40.043:21.01211.87
      
 Women Class 8 (60-64)  TimeRace Points
1Sheeler, Pamela1:49.501:44.183:33.680.00
      
 Women Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1hendrickson, Ellen1:26.101:26.232:52.330.00
2raffin, Celeste1:27.891:28.442:56.3320.66
3paup, Christina1:34.731:35.813:10.5494.05
4Frankel, Tracy1:57.191:44.803:41.99256.47
      
 Women Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1Lanzel, Amy1:20.301:20.452:40.750.00
2Thompson, Kristi1:34.001:31.703:05.70138.14
      
 Women Class 5 (45-49)  TimeRace Points
1MacLaren, Nicole1:42.431:39.773:22.200.00
2Bloomquist, Ann1:51.111:46.123:37.2366.16
      
 Women Class 4 (40-44)  TimeRace Points
1Kadulova, Dasha1:19.901:17.772:37.670.00
2ODonnell - Thomas, Colleen1:23.481:22.052:45.5344.37
3McKee, Louise1:23.561:23.142:46.7050.97
4Guzman, Judie1:43.541:41.653:25.19268.24
      
 Women Class 3 (35-39)  TimeRace Points
1Alexandrescu, Dana1:12.921:13.272:26.190.00
2Sarazine, Beth1:19.501:18.982:38.4874.82
      
 Women Class 1 (21-29)  TimeRace Points
1Coyle, Brittany1:46.981:43.203:30.180.00
      
 Men Class 9 (65-69)  TimeRace Points
1Karjalainen, Rauli1:16.671:15.762:32.430.00
2DESGOUTTES, Yves1:20.381:21.162:41.5453.19
3Uberuaga, Mike1:23.461:21.562:45.0273.51
4Cofer, Don1:27.981:27.482:55.46134.47
5Lofgren, Don1:35.931:36.263:12.19232.15
-Hudson, Nick1:17.86DNFDNF 
      
 Men Class 8 (60-64)  TimeRace Points
1Wood, Tom 'Woody1:20.481:19.252:39.730.00
2Bloomquist, Eric1:23.481:24.572:48.0546.36
3MACKOWN, Ray1:26.651:24.622:51.2764.30
4France, Ken1:26.351:26.192:52.5471.38
5O'Connor, Kevin1:26.641:26.562:53.2075.05
      
 Men Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1Skinner, Bill1:17.161:14.322:31.480.00
2mackenzie, Dana1:18.531:15.102:33.6312.63
3Adams, Michael1:17.981:15.692:33.6712.87
4Gerold, Robert1:19.741:17.342:37.0832.90
5mcjames, Scott1:22.541:15.152:37.6936.49
6Bergseng, Jim1:20.031:17.972:38.0038.31
7Stein, Peter1:20.611:18.982:39.5947.65
8DeLong, Jeffrey1:20.411:19.272:39.6848.18
9Urankar, Richard1:21.901:22.282:44.1874.62
10graham, Greg1:24.101:25.512:49.61106.52
11bloom, Keith1:28.781:25.142:53.92131.84
12BLUE, Ron1:29.591:28.002:57.59153.41
13Stancher, Steve1:36.731:36.423:13.15244.83
14Goldberg, David1:41.391:39.523:20.91290.42
15Christie, Bob1:47.131:46.063:33.19362.57
-Peterson, Loren1:23.45DNSDNF 
      
 Men Super Seed  TimeRace Points
1Norton, Craig (M03)1:11.481:08.822:20.300.00
2Probert, Christopher (M03)1:11.291:09.722:21.014.50
3Hill, Timothy (M05)1:11.681:09.432:21.115.14
4jalili, Thunder (M05)1:12.031:10.862:22.8916.43
5Skinner, Robert (M07)1:12.831:10.292:23.1217.89
6Jessup, Jon (M02)1:13.201:10.532:23.7321.76
7McGrail, Dennis (M06)1:13.701:12.832:26.5339.52
8Vaughan, Kevin (M04)1:15.001:12.302:27.3044.40
9Sears, Don (M07)1:14.041:13.412:27.4545.36
10Wagner, Chuck (M06)1:14.751:12.762:27.5145.74
      
 Men Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1Vaughan, Garland1:16.271:14.562:30.830.00
2Vanthof, William1:15.951:15.242:31.192.12
3Frost, Brian1:17.071:16.032:33.1013.39
4Schab, David1:30.711:24.992:55.70146.75
-Falk, MichaelDNFDNSDNF 
      
 Men Class 5 (45-49)  TimeRace Points
1Johnson, Kent1:15.911:14.982:30.890.00
2zabel, Pierre1:24.151:22.032:46.1890.19
      
 Men Class 4 (40-44)  TimeRace Points
1Mauro, Lou1:16.921:15.092:32.010.00
2McGee, Brian1:16.931:16.222:33.156.67
-Singer, ScottDNFDNSDNF 
      
 Men Class 3 (35-39)  TimeRace Points
1Mellor, Luke1:19.101:16.422:35.520.00
      
 Men Class 1 (21-29)  TimeRace Points
1Buehler, Beau1:16.091:14.012:30.100.00
2Sladek, Will1:37.051:29.623:06.67216.84

Scoring Details
Race points: F=890
Classes: Intermountain masters 5-year age classes with men's super seed
Courses: All racers on one course