Race Summary
51 competitors (40 men, 11 women)
35 finishers (26 men, 9 women)

Standings By Class
PlaceCompetitorFirst RunSecond RunTotalRace Points
      
 Women Class 10 (70-74)  TimeRace Points
1AUSEKLIS, Nancy49.7744.841:34.610.00
2HALL, Meredith1:03.0159.292:02.30178.53
      
 Men Class 11 (75-79)  TimeRace Points
1BLOOMBERG, John52.9849.461:42.440.00
2FULLMAN, Carl53.8849.111:42.993.28
      
 Men Class 10 (70-74)  TimeRace Points
1RUSDEN, Dick55.1350.771:45.900.00
2WEBBER, dick1:14.461:07.732:22.19209.04
      
 Women Class 7 (55-59)  TimeRace Points
-HENDRICKSON, ellen51.00DSQDSQ 
-MACKENZIE, Debra52.78DSQDSQ 
      
 Women Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1LANZEL, Amy45.6441.471:27.110.00
2THOMPSON, Kristi53.2148.041:41.2599.02
3RAFFIN, celeste53.5149.351:42.86110.29
      
 Women Class 5 (45-49)  TimeRace Points
1KEATING, Karen45.3541.451:26.800.00
      
 Women Class 4 (40-44)  TimeRace Points
1KADULOVA, Dasha49.5345.811:35.340.00
      
 Women Class 3 (35-39)  TimeRace Points
1ALEXANDRESCU, Dana43.8140.771:24.580.00
      
 Women Class 2 (30-34)  TimeRace Points
1SARAZINE, Beth44.5140.891:25.400.00
      
 Men Class 9 (65-69)  TimeRace Points
1HUDSON, Nick49.4245.321:34.740.00
2KARJALAINEN, Rauli49.7345.291:35.021.80
-SARCHETT, BobDNF44.55DNF 
      
 Men Class 8 (60-64)  TimeRace Points
1ALLRED, Jackson55.8051.401:47.200.00
2O'CONNOR, Kevin1:04.3948.841:53.2334.31
-FRANCE, KenDSQ47.95DSQ 
      
 Men Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1KRUSE, Frank45.2342.771:28.000.00
2PAPINEAU, peter45.7542.761:28.513.54
3ADAMS, Michael47.8641.861:29.7211.92
4GRAHAM, greg50.1445.571:35.7153.44
5BERGSENG, Jim50.6346.401:37.0362.59
-DELONG, Jeffrey48.51DSQDSQ 
-URANKAR, Richard49.55DSQDSQ 
      
 Men Super Seed  TimeRace Points
1NORTON, Craig (M03)42.2236.851:19.070.00
2SKINNER, Robert (M06)41.8937.211:19.100.23
3PROBERT, Christopher (M03)40.8138.351:19.160.69
4TAUTKUS, James (M01)42.3436.881:19.221.16
5JALILI, thunder (M04)41.5938.231:19.825.79
6SKINNER, Bill (M07)42.4638.011:20.4710.80
7ROY, Victor (M08)43.0339.231:22.2624.61
-HARUTYUNYAN, Arsen (M04)41.36DSQDSQ 
-MCGRAIL, Dennis (M06)42.10DNFDNF 
-SLABINSKI, Rick (M06)41.61DSQDSQ 
      
 Men Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1FALK, Michael43.8739.681:23.550.00
2MACKENZIE, dana46.2242.861:29.0840.37
-EAGON, ChrisDNFDNSDNF 
-ELLIOT, Jim44.16DSQDSQ 
-FROST, BrianDNFDNSDNF 
-MERRITT, Vernon46.80DSQDSQ 
-VANTHOF, William50.39DNSDNF 
      
 Men Class 5 (45-49)  TimeRace Points
-AMSBURY, Brent48.76DNFDNF 
-MCGURL, Michael43.35DNFDNF 
      
 Men Class 4 (40-44)  TimeRace Points
1BALOG, Stephen45.2942.941:28.230.00
      
 Men Class 2 (30-34)  TimeRace Points
1RENSHAW, Luke44.6741.061:25.730.00
2JESSUP, Jon45.6242.741:28.3618.71
3BOMAN, Rick54.1750.331:44.50133.56

Scoring Details
Race points: F=610
Classes: Intermountain masters 5-year age classes with men's super seed
Courses: All racers on one course