Race Summary
61 competitors (43 men, 18 women)
49 finishers (33 men, 16 women)

Standings By Class
PlaceCompetitorFirst RunSecond RunTotalRace Points
      
 Women Class 10 (70-74)  TimeRace Points
1AUSEKLIS, Nancy48.7944.371:33.160.00
2HALL, Meredith1:03.711:00.512:04.22203.38
      
 Men Class 11 (75-79)  TimeRace Points
1BLOOMBERG, John53.7249.431:43.150.00
2FULLMAN, Carl54.8450.111:44.9510.64
      
 Men Class 10 (70-74)  TimeRace Points
1RUSDEN, Dick55.6150.301:45.910.00
2WEBBER, dick1:10.801:06.782:17.58182.41
      
 Women Class 9 (65-69)  TimeRace Points
1LEMIRE, Sarah1:05.0158.372:03.380.00
      
 Women Class 8 (60-64)  TimeRace Points
1FRANCE, Donna1:00.0754.821:54.890.00
      
 Women Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1HENDRICKSON, ellen52.7249.151:41.870.00
2MACKENZIE, Debra54.0148.121:42.131.56
      
 Women Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1LANZEL, Amy47.4241.741:29.160.00
2GOOCH, judith47.1842.321:29.502.33
3THOMPSON, Kristi52.3748.871:41.2482.65
4RAFFIN, celeste55.1350.741:45.87114.32
      
 Women Class 5 (45-49)  TimeRace Points
1KEATING, Karen48.1740.911:29.080.00
2GRIFFITHS, Laura56.8751.121:47.99129.49
      
 Women Class 4 (40-44)  TimeRace Points
1KADULOVA, Dasha51.8945.721:37.610.00
      
 Women Class 3 (35-39)  TimeRace Points
1ALEXANDRESCU, Dana44.7640.811:25.570.00
      
 Women Class 2 (30-34)  TimeRace Points
1SARAZINE, Beth44.2439.771:24.010.00
-BADGER, Jenny43.77DSQDSQ 
      
 Women Class 1 (21-29)  TimeRace Points
1DAVIES, Emily1:02.6355.451:58.080.00
-WEBB, Janelle1:03.73DNFDNF 
      
 Men Class 9 (65-69)  TimeRace Points
1SARCHETT, Bob48.2942.671:30.960.00
2HUDSON, Nick49.2443.141:32.389.52
3KARJALAINEN, Rauli56.3743.881:40.2562.30
      
 Men Class 8 (60-64)  TimeRace Points
1FRANCE, Ken51.7047.941:39.640.00
2JAMISON, Will52.1347.721:39.851.29
-ALLRED, Jackson59.06DSQDSQ 
      
 Men Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1ADAMS, Michael44.0340.401:24.430.00
2SEARS, Don44.4440.451:24.893.32
3KRUSE, Frank44.5740.701:25.276.07
4URANKAR, Richard48.6043.261:31.8653.68
5BERGSENG, Jim50.5245.791:36.3185.83
6DELONG, Jeffrey58.0545.011:43.06134.60
-PAPINEAU, peter45.30DSQDSQ 
      
 Men Super Seed  TimeRace Points
1NORTON, Craig (M03)40.9536.531:17.480.00
2SLABINSKI, Rick (M06)40.8637.111:17.973.86
3SKINNER, Robert (M06)41.5637.041:18.608.82
4MCGRAIL, Dennis (M06)41.1037.741:18.8410.71
5JALILI, thunder (M04)41.6337.631:19.2614.01
6FALK, Michael (M06)42.5337.661:20.1921.34
7FROST, Brian (M06)43.1938.781:21.9735.35
8BROWER, Mark (M06)43.9838.761:22.7441.41
-SKINNER, Bill (M07)41.40DSQDSQ 
-VANTHOF, William (M06)43.96DNFDNF 
      
 Men Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1ELLIOT, Jim44.6042.291:26.890.00
2EAGON, Chris46.8642.101:28.9614.53
3LYMAN, Eric46.5544.641:31.1930.19
4MERRITT, Vernon45.6448.001:33.6447.39
-MACKENZIE, dana1:01.23DSQDSQ 
-WAGNER, Chuck44.59DNFDNF 
      
 Men Class 5 (45-49)  TimeRace Points
-MCGURL, MichaelDNFDNSDNF 
      
 Men Class 4 (40-44)  TimeRace Points
1WILLIAMSON, John47.1642.421:29.580.00
-HARUTYUNYAN, ArsenDNF36.84DNF 
      
 Men Class 3 (35-39)  TimeRace Points
1PROBERT, Christopher51.8636.071:27.930.00
      
 Men Class 2 (30-34)  TimeRace Points
1JESSUP, Jon47.0441.361:28.400.00
2BOMAN, Rick53.8848.311:42.1995.16
      
 Men Class 1 (21-29)  TimeRace Points
1STUART, Josh46.0842.831:28.910.00
2STUART, Justin47.9442.771:30.7112.35
-STUART, DanielDNFDNSDNF 
      
 Men Class 0 (under 21)  TimeRace Points
-SCHWEICH, Alex1:01.10DNFDNF 

Scoring Details
Race points: F=610
Classes: Intermountain masters 5-year age classes with men's super seed
Courses: All racers on one course