Race Summary
43 competitors (32 men, 11 women)
41 finishers (30 men, 11 women)

Standings By Class
PlaceCompetitorFirst RunSecond RunTotalRace Points
      
 Women Class 12 (80-84)  TimeRace Points
1REED, Virginia1:01.181:10.382:11.560.00
      
 Men Class 10 (70-74)  TimeRace Points
1THOMPSON, Keith41.2344.051:25.280.00
2WARD, Frank42.0445.021:27.0612.73
3WEBBER, dick57.131:06.912:04.04277.25
-RETALLICK, ChuckDNF48.74DNF 
      
 Women Class 9 (65-69)  TimeRace Points
1LEMIRE, Sarah50.4455.361:45.800.00
      
 Women Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1HENDRICKSON, ellen42.3445.401:27.740.00
2GOODE, Dawn45.0647.831:32.8935.80
      
 Women Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1LANZEL, Amy39.2639.861:19.120.00
2RAFFIN, celeste43.7447.061:30.8090.05
3THOMPSON, Kristi46.5847.541:34.12115.65
      
 Women Class 5 (45-49)  TimeRace Points
1KEATING, Karen37.5939.611:17.200.00
      
 Women Class 4 (40-44)  TimeRace Points
1ODONNELL - THOMAS, Colleen42.2043.681:25.880.00
      
 Women Class 3 (35-39)  TimeRace Points
1ALEXANDRESCU, Dana35.2136.801:12.010.00
      
 Women Class 2 (30-34)  TimeRace Points
1SARAZINE, Beth36.7138.221:14.930.00
      
 Men Class 9 (65-69)  TimeRace Points
1HUDSON, Nick39.5941.831:21.420.00
2KARJALAINEN, Rauli42.4944.901:27.3944.73
3DESGOUTTES, YVES41.9347.791:29.7262.18
      
 Men Class 8 (60-64)  TimeRace Points
1WOOD, Tom 'Woody36.9238.651:15.570.00
2MACKOWN, RAY41.4344.741:26.1785.56
3O'CONNOR, Kevin44.1146.751:30.86123.42
4ALLRED, Jackson49.2450.311:39.55193.57
      
 Men Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1ADAMS, Michael36.5538.901:15.450.00
2KRUSE, Frank37.0639.371:16.437.92
3PAPINEAU, peter37.4639.091:16.558.89
4SEARS, Don36.6143.021:19.6333.79
5DELONG, Jeffrey39.8542.351:22.2054.57
6BERGSENG, Jim40.8442.821:23.6666.38
7GOODE, Dave40.9543.231:24.1870.58
      
 Men Super Seed  TimeRace Points
1HARUTYUNYAN, Arsen (M04)31.6633.311:04.970.00
2NORTON, Craig (M03)31.8333.321:05.151.69
3SKINNER, Robert (M06)32.4034.271:06.6715.96
4JALILI, thunder (M04)32.5434.251:06.7917.09
5SKINNER, Bill (M07)33.7434.591:08.3331.55
6MCGRAIL, Dennis (M06)33.7935.311:09.1038.78
7ROY, Victor (M08)34.4536.131:10.5852.67
8ELLIOT, Jim (M06)35.2937.931:13.2277.46
9VANTHOF, William (M06)36.0937.151:13.2477.65
10BALOG, Stephen (M04)36.2738.261:14.5389.76
      
 Men Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1FROST, Brian36.4237.511:13.930.00
      
 Men Class 5 (45-49)  TimeRace Points
1JOHNSON, Kent36.3338.151:14.480.00
      
 Men Class 4 (40-44)  TimeRace Points
1HANCOCK, Erik41.9943.661:25.650.00
      
 Men Class 2 (30-34)  TimeRace Points
-BOMAN, RickDNF46.38DNF 

Scoring Details
Race points: F=610
Classes: Intermountain masters 5-year age classes with men's super seed
Courses: All racers on one course