Race Summary
55 competitors (41 men, 14 women)
42 finishers (32 men, 10 women)

Standings By Class
PlaceCompetitorFirst RunSecond RunTotalRace Points
      
 Women Class 12 (80-84)  TimeRace Points
-REED, Virginia1:11.24DNSDNF 
      
 Men Class 12 (80-84)  TimeRace Points
-ANGELOS, Gus1:03.56DNSDNF 
      
 Men Class 11 (75-79)  TimeRace Points
-BLOOMBERG, John47.21DNSDNF 
      
 Men Class 10 (70-74)  TimeRace Points
1THOMPSON, Keith46.0143.771:29.780.00
2WARD, Frank48.7645.661:34.4231.53
3RETALLICK, Chuck50.6947.521:38.2157.28
-SLIVINSKI, Stephen46.61DNSDNF 
-WEBBER, dick1:06.32DNSDNF 
      
 Women Class 9 (65-69)  TimeRace Points
1LEMIRE, Sarah49.8351.521:41.350.00
-STRATTON, Meri57.77DNSDNF 
      
 Women Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1HENDRICKSON, ellen47.0944.621:31.710.00
2GOODE, Dawn49.2448.121:37.3637.58
      
 Women Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1RAFFIN, celeste45.2344.811:30.040.00
2ALLEN, Donna43.9852.181:36.1641.46
3THOMPSON, Kristi49.5547.861:37.4149.93
-LANZEL, AmyDSQDNSDSQ 
      
 Women Class 4 (40-44)  TimeRace Points
-ODONNELL - THOMAS, Colleen46.05DNFDNF 
      
 Women Class 3 (35-39)  TimeRace Points
1ALEXANDRESCU, Dana37.5336.321:13.850.00
      
 Women Class 2 (30-34)  TimeRace Points
1SARAZINE, Beth40.3738.641:19.010.00
      
 Women Class 1 (21-29)  TimeRace Points
1DAVIES, Emily54.561:02.701:57.260.00
2WEBB, Janelle1:05.7459.222:04.9640.06
      
 Men Class 9 (65-69)  TimeRace Points
1HUDSON, Nick40.9140.481:21.390.00
2DESGOUTTES, YVES44.8345.281:30.1165.35
-SARCHETT, Bob42.47DNSDNF 
      
 Men Class 8 (60-64)  TimeRace Points
1MACKOWN, RAY44.5742.641:27.210.00
2O'CONNOR, Kevin48.0047.101:35.1055.19
3ALLRED, Jackson54.4751.811:46.28133.39
      
 Men Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1PAPINEAU, peter40.1038.141:18.240.00
2DELONG, Jeffrey42.1941.991:24.1846.31
3BERGSENG, Jim43.1341.681:24.8151.22
-URANKAR, Richard44.20DNFDNF 
      
 Men Super Seed  TimeRace Points
1(t)HARUTYUNYAN, Arsen (M04)34.1531.881:06.030.00
1(t)NORTON, Craig (M03)33.5432.491:06.030.00
3JALILI, thunder (M04)34.4633.751:08.2120.14
4SKINNER, Robert (M06)34.8733.571:08.4422.26
5SKINNER, Bill (M07)36.4234.421:10.8444.44
6JOHNSON, Kent (M05)38.1437.211:15.3586.10
7KRUSE, Frank (M07)38.5237.931:16.4596.26
8ADAMS, Michael (M07)39.5737.411:16.98101.16
9WOOD, Tom 'Woody (M08)38.8738.661:17.53106.24
10MCGRAIL, Dennis (M06)36.1848.681:24.86173.96
      
 Men Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1FROST, Brian39.6937.371:17.060.00
2LYMAN, Eric40.4739.191:19.6620.58
3STEIN, Peter44.7853.391:38.17167.10
-ELLIOT, JimDSQDNSDSQ 
      
 Men Class 5 (45-49)  TimeRace Points
-STRAZDINS, Peter39.68DNFDNF 
      
 Men Class 4 (40-44)  TimeRace Points
1WILLIAMSON, John42.0940.321:22.410.00
2HANCOCK, Erik43.7643.851:27.6138.49
3MAURO, Lou42.8353.831:36.66105.48
      
 Men Class 1 (21-29)  TimeRace Points
1HEPBURN, Patrick40.7436.551:17.290.00
2STUART, Josh41.2839.481:20.7627.39
3STUART, Justin42.1540.881:23.0345.30
4STUART, Daniel44.4741.831:26.3071.11
5DAVIES, Ryan58.4551.121:49.57254.77
-SCHWEICH, AlexDSQ1:53.36DSQ 

Scoring Details
Race points: F=610
Classes: Intermountain masters 5-year age classes with men's super seed
Courses: All racers on one course