Race Summary
48 competitors (36 men, 12 women)
46 finishers (34 men, 12 women)

Standings By Class
PlaceCompetitorFirst RunSecond RunTotalRace Points
      
 Women Class 12 (80-84)  TimeRace Points
1REED, Virginia1:07.181:07.142:14.320.00
      
 Men Class 12 (80-84)  TimeRace Points
1ANGELOS, Gus56.8156.801:53.610.00
      
 Men Class 11 (75-79)  TimeRace Points
1BLOOMBERG, John47.2745.251:32.520.00
      
 Men Class 10 (70-74)  TimeRace Points
1SLIVINSKI, Stephen44.9044.651:29.550.00
2WARD, Frank45.0446.071:31.1110.63
3RETALLICK, Chuck46.7646.681:33.4426.50
4RUSDEN, Dick47.8847.631:35.5140.60
5WEBBER, dick58.8058.931:57.73191.96
      
 Women Class 9 (65-69)  TimeRace Points
1LEMIRE, Sarah52.2751.741:44.010.00
      
 Women Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1HENDRICKSON, ellen45.0345.801:30.830.00
2GOODE, Dawn47.5647.631:35.1929.28
      
 Women Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1ALLEN, Donna40.1740.131:20.300.00
2THOMPSON, Kristi45.9447.201:33.1497.54
3RAFFIN, celeste53.2546.941:40.19151.09
      
 Women Class 5 (45-49)  TimeRace Points
1KEATING, Karen38.8137.661:16.470.00
2GRIFFITHS, Laura49.0548.611:37.66169.03
      
 Women Class 4 (40-44)  TimeRace Points
1ODONNELL - THOMAS, Colleen45.7544.781:30.530.00
      
 Women Class 2 (30-34)  TimeRace Points
1BADGER, Jenny37.7737.141:14.910.00
2SARAZINE, Beth38.7638.291:17.0517.43
      
 Men Class 9 (65-69)  TimeRace Points
1SARCHETT, Bob40.9940.691:21.680.00
2HUDSON, Nick42.3741.331:23.7015.09
3DESGOUTTES, YVES44.9044.871:29.7760.42
      
 Men Class 8 (60-64)  TimeRace Points
1MACKOWN, RAY44.0842.621:26.700.00
2FRANCE, Ken43.3244.371:27.696.97
3O'CONNOR, Kevin47.6646.121:33.7849.81
4ALLRED, Jackson48.4050.061:38.4682.74
      
 Men Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1SEARS, Don38.6237.531:16.150.00
2KRUSE, Frank39.0138.141:17.158.01
3DELONG, Jeffrey41.0441.151:22.1948.38
4BERGSENG, Jim42.8842.231:25.1171.77
5GOODE, Dave42.8943.141:26.0379.14
6BLUE, Ron46.8347.021:33.85141.79
7BADGER, Rod51.5448.161:39.70188.65
-URANKAR, Richard42.06DNFDNF 
      
 Men Super Seed  TimeRace Points
1HARUTYUNYAN, Arsen (M04)32.7232.461:05.180.00
2NORTON, Craig (M03)33.6232.471:06.098.52
3SKINNER, Robert (M06)33.5732.951:06.5212.54
4SKINNER, Bill (M07)34.4333.591:08.0226.58
5MCGRAIL, Dennis (M06)35.2234.271:09.4940.34
6ROY, Victor (M08)35.7134.871:10.5850.54
7ADAMS, Michael (M07)38.0536.651:14.7089.09
8FROST, Brian (M06)37.5337.311:14.8490.41
9VANTHOF, William (M06)37.6437.461:15.1092.84
-Renshaw, Luke (M02)36.54DSQDSQ 
      
 Men Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1LYMAN, Eric39.5139.371:18.880.00
2STEIN, Peter43.0141.901:24.9146.63
      
 Men Class 4 (40-44)  TimeRace Points
1MAURO, Lou41.2041.171:22.370.00
      
 Men Class 2 (30-34)  TimeRace Points
1BOMAN, Rick52.8145.661:38.470.00

Scoring Details
Race points: F=610
Classes: Intermountain masters 5-year age classes with men's super seed
Courses: All racers on one course