Race Summary
51 competitors (38 men, 13 women)
44 finishers (34 men, 10 women)

Standings By Class
PlaceCompetitorFirst RunSecond RunTotalRace Points
      
 Women Class 10 (70-74)  TimeRace Points
1AUSEKLIS, Nancy54.5753.111:47.680.00
      
 Men Class 11 (75-79)  TimeRace Points
1FULLMAN, Carl55.3356.121:51.450.00
      
 Men Class 10 (70-74)  TimeRace Points
1SLIVINSKI, Stephen54.7953.971:48.760.00
2THOMPSON, Keith54.3255.031:49.354.72
3NOEL, Fran58.1358.221:56.3560.71
4LUMPKIN, Ned57.2859.231:56.5161.99
5WEBBER, dick1:13.401:15.502:28.90321.09
      
 Women Class 9 (65-69)  TimeRace Points
1HOLLBACHER, lynne1:00.671:00.502:01.170.00
2LEMIRE, Sarah1:01.401:03.542:04.9427.07
3STRATTON, Meri1:05.151:07.222:12.3780.42
      
 Women Class 8 (60-64)  TimeRace Points
-MOSCHEL, Rosemary59.29DSQDSQ 
      
 Women Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1MACKENZIE, Debra55.1856.501:51.680.00
2HENDRICKSON, ellen59.111:01.262:00.3767.70
      
 Women Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1COOMBS, emily52.5051.761:44.260.00
2LANZEL, Amy55.1854.061:49.2441.56
-PASCHEN, Anne50.92DNFDNF 
-THOMPSON, Kristi55.53DNFDNF 
      
 Women Class 4 (40-44)  TimeRace Points
1KOZLOWSKI, Kirstin55.3653.601:48.960.00
      
 Women Class 2 (30-34)  TimeRace Points
1SARAZINE, Beth50.5849.661:40.240.00
      
 Men Class 9 (65-69)  TimeRace Points
1GOTSHALL, Bob50.3049.201:39.500.00
2KARJALAINEN, Rauli50.9149.391:40.306.99
3SARCHETT, Bob51.4750.911:42.3825.18
4HUDSON, Nick51.7051.221:42.9229.90
5DESGOUTTES, YVES52.5652.191:44.7545.90
6UBERUAGA, Mike56.4353.911:50.3494.78
7LOFGREN, Don1:00.821:02.812:03.63210.99
8LEITH, Toby1:03.331:02.902:06.23233.72
-RUSCITTO, Jim54.03DNSDNF 
      
 Men Class 8 (60-64)  TimeRace Points
1RAGAN, Jim49.1948.911:38.100.00
2ANDERSON, Ernie51.4150.251:41.6631.57
3O'CONNOR, Kevin57.5258.311:55.83157.24
4ALLRED, Jackson59.9359.551:59.48189.61
      
 Men Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1SHANKLIN, Thomas50.1249.901:40.020.00
2URANKAR, Richard51.9053.171:45.0743.93
3ABEL, Louis55.7754.441:50.2188.64
      
 Men Super Seed  TimeRace Points
1NORTON, Craig (M03)45.1145.101:30.210.00
2JALILI, thunder (M04)45.6745.591:31.2610.13
3SEARS, Don (M07)47.2746.681:33.9536.07
4MCGRAIL, Dennis (M06)47.6147.531:35.1447.55
5TESKA, ion (M06)48.6948.131:36.8263.75
6FROST, Brian (M06)48.1948.811:37.0065.48
7MACKENZIE, dana (M06)48.2850.361:38.6481.30
-PROBERT, Christopher (M03)43.25DNFDNF 
-SKINNER, Bill (M07)48.23DNFDNF 
-WILHELMSEN, Dennis (M06)46.62DNFDNF 
      
 Men Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1SANDOVAL, Jim57.9257.561:55.480.00
      
 Men Class 5 (45-49)  TimeRace Points
1STRAZDINS, Peter49.0348.131:37.160.00
2COLEMAN, James49.6355.711:45.3473.25
3KOHLMYER, Skip1:01.681:01.992:03.67237.38
      
 Men Class 4 (40-44)  TimeRace Points
1HANCOCK, Erik56.1456.241:52.380.00
      
 Men Class 2 (30-34)  TimeRace Points
1JESSUP, Jon56.561:04.842:01.400.00

Scoring Details
Race points: F=870
Classes: Intermountain masters 5-year age classes with men's super seed
Courses: All racers on one course