Race Summary
52 competitors (39 men, 13 women)
49 finishers (36 men, 13 women)

Standings By Class
PlaceCompetitorFirst RunSecond RunTotalRace Points
      
 Women Class 10 (70-74)  TimeRace Points
1AUSEKLIS, Nancy50.5352.501:43.030.00
      
 Men Class 11 (75-79)  TimeRace Points
1FULLMAN, Carl52.0554.301:46.350.00
      
 Men Class 10 (70-74)  TimeRace Points
1SLIVINSKI, Stephen51.0552.351:43.400.00
2THOMPSON, Keith51.5652.681:44.247.07
3NOEL, Fran56.0656.811:52.8779.68
4LUMPKIN, Ned56.1257.471:53.5985.74
5WEBBER, dick1:07.851:12.652:20.50312.16
      
 Women Class 9 (65-69)  TimeRace Points
1HOLLBACHER, lynne57.2859.471:56.750.00
2LEMIRE, Sarah1:00.511:03.342:03.8552.91
3STRATTON, Meri1:02.691:05.932:08.6288.45
      
 Women Class 8 (60-64)  TimeRace Points
1MOSCHEL, Rosemary57.331:00.361:57.690.00
      
 Women Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1MACKENZIE, Debra52.9055.111:48.010.00
2HENDRICKSON, ellen57.9159.201:57.1173.30
      
 Women Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1COOMBS, emily50.9852.851:43.830.00
2LANZEL, Amy52.8253.821:46.6423.55
3THOMPSON, Kristi57.2257.041:54.2687.39
      
 Women Class 4 (40-44)  TimeRace Points
1KOZLOWSKI, Kirstin51.6652.471:44.130.00
      
 Women Class 2 (30-34)  TimeRace Points
1BADGER, Jenny48.9748.371:37.340.00
2SARAZINE, Beth48.7449.451:38.197.60
      
 Men Class 9 (65-69)  TimeRace Points
1KARJALAINEN, Rauli47.3347.101:34.430.00
2HUDSON, Nick48.4548.761:37.2125.61
3SARCHETT, Bob48.7949.631:38.4236.76
4DESGOUTTES, YVES49.3149.901:39.2144.04
5RUSCITTO, Jim51.2253.131:44.3591.39
6UBERUAGA, Mike52.3352.651:44.9897.20
7LOFGREN, Don59.3659.401:58.76224.16
8LEITH, Toby1:01.111:01.392:02.50258.61
      
 Men Class 8 (60-64)  TimeRace Points
1RAGAN, Jim46.8246.621:33.440.00
2O'CONNOR, Kevin56.5155.881:52.39176.44
3ALLRED, Jackson56.961:01.041:58.00228.67
-ANDERSON, Ernie48.36DNFDNF 
      
 Men Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1SHANKLIN, Thomas46.7947.961:34.750.00
2URANKAR, Richard49.7351.211:40.9456.84
3ABEL, Louis53.6353.711:47.34115.60
4BADGER, Rod52.7754.881:47.65118.45
      
 Men Super Seed  TimeRace Points
1NORTON, Craig (M03)43.4843.801:27.280.00
2JALILI, thunder (M04)43.8144.761:28.5712.86
3WILHELMSEN, Dennis (M06)44.8245.131:29.9526.61
4SKINNER, Bill (M07)45.1245.971:31.0937.98
5SEARS, Don (M07)45.7345.891:31.6243.26
6STRAZDINS, Peter (M05)45.5246.451:31.9746.75
7MCGRAIL, Dennis (M06)46.5145.721:32.2349.34
8MACKENZIE, dana (M06)46.4546.291:32.7454.42
9JESSUP, Jon (M02)46.6247.321:33.9466.39
-VANTHOF, William (M06)45.55DNFDNF 
      
 Men Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1TESKA, ion47.3647.221:34.580.00
2FROST, Brian47.2347.781:35.013.96
3SANDOVAL, Jim55.5456.291:51.83158.68
      
 Men Class 5 (45-49)  TimeRace Points
1COLEMAN, James49.8749.331:39.200.00
2KOHLMYER, Skip58.2959.791:58.08165.58
      
 Men Class 4 (40-44)  TimeRace Points
1HANCOCK, Erik52.7855.781:48.560.00
      
 Men Class 3 (35-39)  TimeRace Points
-PROBERT, ChristopherDNF42.33DNF 

Scoring Details
Race points: F=870
Classes: Intermountain masters 5-year age classes with men's super seed
Courses: All racers on one course