Race Summary
71 competitors (48 men, 23 women)
66 finishers (44 men, 22 women)

Standings By Overall Finish
PlaceCompetitorTotalRace Points
1MURPHY, Matt (M06)55.000.00
2MERRICK, Skip (M04)56.5730.26
3CHANDLER, Tyler (M01)56.5930.64
4CAMPBELL, John (M05)56.9437.39
5GROSSMAN, Jim (M05)58.7872.85
6FALK, Michael (M06)59.7992.32
7RICKERS, Alan (M05)1:00.42104.46
8CAMPBELL, Jasmine (W00)1:00.97115.06
9BROWER, Mark (M06)1:01.53125.85
10DENSMORE, Lisa Ann (W06)1:02.41142.81
11GOULAY, Baird (M06)1:02.96153.41
12LYMAN, Eric (M06)1:03.72168.06
13REAGLE, John (M08)1:03.96172.68
14MACKENZIE, dana (M06)1:04.08175.00
15KARJALAINEN, Rauli (M09)1:04.49182.90
16CUNHA, Cliff (M07)1:04.53183.67
17DORRIS, George (M08)1:04.93191.38
18SARCHETT, Bob (M09)1:04.99192.53
19BAILEY, Kenneth (M06)1:05.12195.04
20HUDSON, Nick (M09)1:06.17215.28
21SHANKLIN, Thomas (M07)1:06.62223.95
22RICHARDSON, Tommy (M06)1:06.65224.53
23SARAZINE, Beth (W02)1:06.84228.19
24ALLEN, Donna (W06)1:07.14233.97
25DESGOUTTES, YVES (M09)1:07.45239.95
26KURDY, Dan (M07)1:07.58242.45
27VERNON, William (M07)1:07.87248.04
28PAGE, Jeff (M07)1:08.05251.51
29SLIVINSKI, Stephen (M10)1:08.11252.67
30GOODE, Dave (M07)1:08.29256.13
31AUSEKLIS, Nancy (W10)1:08.65263.07
32SUTTOR, Katherine (W01)1:08.76265.19
33GERON, Mary Michael (W05)1:08.82266.35
34THOMPSON, Keith (M10)1:08.94268.66
35RUSCITTO, Jim (M09)1:09.09271.55
36DROEGE, Anna (W10)1:10.42297.19
37WARD, Frank (M10)1:10.71302.77
38FULLMAN, Carl (M11)1:11.18311.83
39BLACK, Heather (W05)1:11.34314.92
40KOZLOWSKI, Kirstin (W04)1:12.57338.62
41DUBOIS, Randi (W08)1:13.84363.10
42GOODE, Dawn (W07)1:13.95365.22
43MITCHELL, Jerry (M08)1:14.11368.30
44NOLAN, Herb (M11)1:14.44374.66
45MACKENZIE, Debra (W07)1:15.22389.69
46LUMPKIN, Ned (M10)1:16.17408.00
47BALLARD, Jack (M05)1:16.54415.13
48FAIRCHILD, Brad (M06)1:16.56415.52
49SCHWING, Nate (M02)1:17.33430.36
50HARWELL, Ben (M11)1:17.64436.33
51FLOOD, Heidi (W07)1:18.11445.39
52NOEL, Fran (M10)1:18.28448.67
53MOSCHEL, Rosemary (W08)1:18.43451.56
54LOFGREN, Don (M09)1:19.52472.57
55SUTTOR, Georgina (W09)1:20.33488.18
56REITHNER, Robert (M09)1:22.36527.30
57ROSENQUIST, Jan (W07)1:22.80535.78
58COOPER, Drury (M12)1:25.38585.51
59GOODWIN, Diane (W06)1:25.48587.43
60STRATTON, Meri (W09)1:26.43605.74
61DEMATTEI, Gaetano (M12)1:27.10618.65
62DAVIS, Joanne (W11)1:33.93750.29
63REED, Virginia (W12)1:34.68764.74
64ROOZEN, Marnie (W06)1:36.87806.95
65DROEGE, John (M13)1:43.63937.23
66WEBBER, dick (M10)2:13.951521.58
-BEGUIN, Fred (M10)DNF 
-COFER, Don (M09)DNF 
-PREFONTAINE, daniel (M06)DNF 
-SCHNEIDER, Trudi (W10)DSQ 
-SHAPIRO, Shea (M01)DNF 

Scoring Details
Race points: F=1060
Classes: Intermountain masters 5-year age classes with men's super seed
Courses: All racers on one course