Race Summary
89 competitors (66 men, 23 women)
88 finishers (65 men, 23 women)

Standings By Class
PlaceCompetitorTotalRace Points
    
 Women Class 10 (70-74)TimeRace Points
1AUSEKLIS, Nancy1:11.490.00
    
 Men Class 12 (80-84)TimeRace Points
1ANGELOS, Gus1:32.890.00
    
 Men Class 11 (75-79)TimeRace Points
1FULLMAN, Carl1:12.710.00
2BLOOMBERG, John1:15.6442.71
    
 Men Class 10 (70-74)TimeRace Points
1THOMPSON, Keith1:09.620.00
2SLIVINSKI, Stephen1:11.5829.84
3EVANS, David1:13.5860.29
4WEBBER, dick1:31.57334.20
    
 Women Class 9 (65-69)TimeRace Points
1MCCONKEY, Glenn1:21.400.00
2LEMIRE, Sarah1:24.0534.51
3STRATTON, Meri1:30.52118.76
    
 Women Class 8 (60-64)TimeRace Points
1MOSCHEL, Rosemary1:19.080.00
    
 Women Class 7 (55-59)TimeRace Points
1HENDRICKSON, ellen1:14.270.00
2GOODE, Dawn1:16.4631.26
3MARTIN, Sally1:17.2842.96
4MACKENZIE, Debra1:19.8379.35
5FLOOD, Heidi1:21.2599.62
    
 Women Class 6 (50-54)TimeRace Points
1LANZEL, Amy1:07.900.00
2GOOCH, judith1:09.7128.26
3BROCK, Mei Feng1:32.05377.01
    
 Women Class 5 (45-49)TimeRace Points
1KEATING, Karen1:09.930.00
2BLACK, Heather1:12.5740.02
3GRIFFITHS, Laura1:16.3497.16
    
 Women Class 4 (40-44)TimeRace Points
1KADULOVA, Dasha1:09.360.00
2ODONNELL - THOMAS, Colleen1:10.7320.94
3ROMANO, Karla1:18.82144.57
    
 Women Class 3 (35-39)TimeRace Points
1ALEXANDRESCU, Dana1:03.050.00
2SHEPPARD, Maggie1:29.03436.78
    
 Women Class 2 (30-34)TimeRace Points
1BADGER, Jenny1:05.890.00
2SARAZINE, Beth1:11.4288.96
    
 Men Class 9 (65-69)TimeRace Points
1HUDSON, Nick1:07.770.00
2SARCHETT, Bob1:08.8516.89
3KARJALAINEN, Rauli1:09.7030.19
4DESGOUTTES, YVES1:10.4742.23
5TILLEY, James1:12.3171.01
6GORTMAKER, Wiebe1:12.8879.93
7COFER, Don1:13.8394.79
    
 Men Class 8 (60-64)TimeRace Points
1RAGAN, Jim1:06.410.00
2DORRIS, George1:08.2228.89
3MARSH, Stew1:09.4248.04
4SMITH, Graham1:12.2593.21
5FRANCE, Ken1:13.50113.17
6BRENNAN, David1:16.45160.25
7SLETTEN, mark1:17.75181.00
    
 Men Class 7 (55-59)TimeRace Points
1SKINNER, Bill1:02.380.00
2ADAMS, Michael1:05.1146.39
3MCJAMES, scott1:06.7674.43
4BERGSENG, Jim1:07.0980.04
5GOODE, Dave1:08.2699.92
6PAPINEAU, peter1:08.64106.37
7KRUSE, Frank1:09.76125.41
8DELONG, Jeffrey1:11.56155.99
9BROCK, Ed1:13.44187.94
10BADGER, Rod1:17.09249.96
11BURNS, Steve1:41.86670.87
12JOHNSON, Jeff1:44.37713.52
    
 Men Class 6 (50-54)TimeRace Points
1SLABINSKI, Rick1:00.050.00
2SKINNER, Robert1:01.1920.12
3FALK, Michael1:01.9233.01
4VANTHOF, William1:02.7748.01
5JOHNSON, Don1:03.6263.02
6MCGRAIL, Dennis1:04.0069.73
7MERRITT, Vernon1:06.54114.56
8FROST, Brian1:06.81119.33
9MACKENZIE, dana1:07.52131.86
10LYMAN, Eric1:07.97139.80
11STEIN, Peter1:10.17178.64
12CARILLO, Don1:10.76189.05
13SCHAB, David1:13.06229.65
14POTASHNER, Rich1:16.84296.38
15FAIRCHILD, Brad1:18.24321.09
    
 Men Class 5 (45-49)TimeRace Points
1MCGURL, Michael1:02.170.00
2SEDBERRY, John1:03.4321.48
3STRAZDINS, Peter1:06.5474.51
4COLEMAN, James1:07.2286.10
5SCHECKTER, Terence1:18.22273.65
    
 Men Class 4 (40-44)TimeRace Points
1JALILI, thunder1:00.760.00
2HARUTYUNYAN, Arsen1:05.0775.19
3HEILE, Craig1:06.3397.17
4SINGER, Scott1:08.91142.18
5TOMCICH, Bill1:10.38167.83
6BURNS, Duncan1:11.02178.99
7ROMANO, Todd1:12.81210.22
    
 Men Class 3 (35-39)TimeRace Points
1PROBERT, Christopher1:00.550.00
2NORTON, Craig1:01.3313.65
3FILIMON, Mihai1:03.0944.47
    
 Men Class 2 (30-34)TimeRace Points
1JESSUP, Jon1:05.950.00
    
 Men Class 1 (21-29)TimeRace Points
1CLEVELAND, Kyle1:06.920.00
-BADGER, AndrewDSQ 

Scoring Details
Race points: F=1060
Classes: Intermountain masters 5-year age classes with men's super seed
Courses: All racers on one course