Race Summary
57 competitors (45 men, 12 women)
51 finishers (41 men, 10 women)

Standings By Class
PlaceCompetitorFirst RunSecond RunTotalRace Points
      
 Women Class 11 (75-79)  TimeRace Points
1REED, Virginia1:26.571:29.162:55.730.00
      
 Men Class 11 (75-79)  TimeRace Points
1TENGDIN, Robert1:09.611:11.302:20.910.00
2BAXTER, Harry1:11.561:11.892:23.4515.86
3CHAMBERS, Bob1:12.031:15.152:27.1839.16
4COOPER, Drury1:14.931:14.962:29.8956.08
      
 Men Class 10 (70-74)  TimeRace Points
1THOMPSON, Keith59.561:01.412:00.970.00
2SCHWARTZMAN, Vlad1:04.521:10.752:15.27104.03
      
 Women Class 9 (65-69)  TimeRace Points
1SWIFT, Jan1:06.351:08.902:15.250.00
-JONES, Sue1:27.12DNFDNF 
-LEMIRE, Sarah1:15.20DNSDNF 
      
 Women Class 8 (60-64)  TimeRace Points
1MOSCHEL, Rosemary1:08.861:09.692:18.550.00
2STRATTON, Meri1:14.191:17.752:31.9485.05
      
 Women Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1FRANCE, Donna1:26.771:19.892:46.660.00
      
 Women Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1LANZEL, Amy1:01.131:02.222:03.350.00
2HENDRICKSON, Ellen1:04.941:07.722:12.6666.42
3MACKENZIE, Debra1:07.761:08.702:16.4693.53
4BATTISTE, Lea1:07.451:09.232:16.6895.10
      
 Women Class 1 (21-29)  TimeRace Points
1BADGER, Jenny57.8159.681:57.490.00
      
 Men Class 9 (65-69)  TimeRace Points
1FENWICK, Ed56.4057.541:53.940.00
2SLIVINSKI, Steve1:06.131:08.392:14.52158.95
3EVANS, David1:07.941:12.412:20.35203.97
4RETALICK, Chuck1:12.611:13.482:26.09248.31
      
 Men Class 8 (60-64)  TimeRace Points
1KRONTHALER, Thomas57.3158.951:56.260.00
2HUDSON, Nick58.3959.161:57.559.76
3KARJALAINEN, Rauli1:01.0658.721:59.7826.64
4COFER, Don1:02.501:05.252:07.7586.97
5DESGOUTTES, Yves1:04.301:06.422:10.72109.45
6JONES, Michael1:10.481:12.252:22.73200.36
      
 Men Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1PAPINEAU, Peter57.2158.971:56.180.00
2BERGSENG, James57.8258.401:56.220.30
3WOOD, Tom59.021:01.522:00.5433.02
4FRANCE, Ken1:05.131:06.402:11.53116.27
5BADGER, Rod1:06.771:07.572:14.34137.55
      
 Men Super Seed  TimeRace Points
1SKINNER, Bob (M06)52.9453.501:46.440.00
2MCGURL, Mike (M05)52.6554.531:47.186.12
3THOMAS, Aaron (M04)53.8553.921:47.7711.00
4FALK, Michael (M05)53.2554.671:47.9212.24
5NORTON, Craig (M02)53.9254.521:48.4416.54
6SKINNER, Bill (M06)54.6654.071:48.7318.93
7STEVENS, Lance (M01)54.2555.351:49.6026.13
8ENGLAND, Nick (M01)54.8955.841:50.7335.47
9ROUNKLES, Keith (M06)54.7356.011:50.7435.55
10SEARS, Don (M06)56.0757.561:53.6359.44
      
 Men Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1BROWER, Mark56.4255.931:52.350.00
2MACKENZIE, Dana56.3358.791:55.1221.70
3STEVENS, Ken58.2058.681:56.8835.48
4KRUSE, Frank57.5659.641:57.2037.99
-ABEL, LouisDSQ1:03.75DSQ 
-YEIP, NealDNF1:10.47DNF 
      
 Men Class 5 (45-49)  TimeRace Points
1FROST, Brian56.4358.261:54.690.00
-LOTSTEIN, Rob1:12.62DNSDNF 
-MCGRAIL, DennisDNFDNSDNF 
      
 Men Class 3 (35-39)  TimeRace Points
1MAURO, Lou1:03.241:02.482:05.720.00
      
 Men Class 2 (30-34)  TimeRace Points
1ROUNDY, Ryan1:02.841:02.022:04.860.00
2BUHLER, Matt1:04.351:08.292:12.6454.83
      
 Men Class 1 (21-29)  TimeRace Points
1STEVENS, Lincoln56.1857.931:54.110.00
2SHUMWAY, Creighton1:13.551:09.562:23.11223.64

Scoring Details
Race points: F=880
Classes: Intermountain masters 5-year age classes with men's super seed
Courses: All racers on one course