Race Summary
143 competitors (104 men, 39 women)
122 finishers (87 men, 35 women)

Standings By National Group
PlaceCompetitorFirst RunSecond RunTotalRace Points
      
 Group A (men age 20-44)  TimeRace Points
1HENDRICKSON, Kevin (M03)59.0357.461:56.490.00
2TANNER, Scott (M03)1:00.0257.611:57.638.61
3CHAPMAN, Toby (M03)1:00.5858.541:59.1219.87
4WITMAN, Timothy (M01)1:00.7859.061:59.8425.31
5PAPAZIAN, Ara (M04)1:01.3758.932:00.3028.78
6NORTHROUP, Erick (M03)1:01.2059.152:00.3529.16
7Baillargeon, Andy (M02)1:00.8259.802:00.6231.20
8ENGLAND, Nick (M01)1:02.161:01.752:03.9156.05
9JALILI, Thunder (M04)1:01.591:02.602:04.1958.17
10NORTON, Craig (M02)1:02.171:02.082:04.2558.62
11KAUFMANN, Harold (M04)1:03.851:05.772:09.6299.19
12BABILIS, Nicholas (M01)1:04.091:07.882:11.97116.94
13BALOG, Stephen (M04)1:07.871:05.962:13.83130.99
14FARNEDI, Daniele (M04)1:08.311:06.242:14.55136.43
15MAURO, Lou (M03)1:12.081:12.652:24.73213.33
16CHRISTENSEN, Tyler (M01)1:13.021:15.542:28.56242.27
17DAVIES, Ryan (M01)1:31.521:28.953:00.47483.32
18SHUMWAY, Creighton (M01)1:35.591:29.033:04.62514.67
-BURROUGHS, Ross (M01)1:16.71DNFDNF 
-CASSENS, Philip (M04)1:23.25DNFDNF 
-FALLS, John (M01)DNF1:28.08DNF 
-LIGHT, Scott (M03)1:10.22DSQDSQ 
-LINDEMER, Steven (M04)DNF58.72DNF 
-SHKLOVSKI, Mike (M02)1:00.67DNFDNF 
-STRAZDINS, Peter (M04)1:05.90DNFDNF 
-WALKER, Jacob (M01)1:17.73DNFDNF 
      
 Group B (men age 45-59)  TimeRace Points
1SKINNER, Robert (M06)1:00.3758.901:59.270.00
2HILL, Timothy (M05)1:00.3759.031:59.400.96
3KLEMME, Erik (M06)1:00.8258.841:59.662.88
4FALK, Michael H (M05)1:01.061:00.292:01.3515.35
5WILHELMSEN, Dennis (M05)1:02.131:00.032:02.1621.32
6SLABINSKI, Richard (M05)1:02.371:00.432:02.8026.05
7SCROGGINS, Willy (M05)1:02.971:00.452:03.4230.62
8MAXWELL, Chris (M05)1:02.631:01.552:04.1836.23
9BLACKSTOCK, Brian (M05)1:02.721:01.702:04.4238.00
10SKINNER, Bill (M06)1:03.791:02.612:06.4052.61
11LETSON, Benjamin (M06)1:04.371:02.202:06.5753.86
12SEARS, Don (M06)1:04.961:02.052:07.0157.11
13WAGNER, Chuck (M05)1:03.741:03.382:07.1257.92
14MCGRAIL, Dennis (M05)1:03.661:03.592:07.2558.88
15ROUNKLES, Keith (M06)1:04.251:03.462:07.7162.27
16CUNHA, Cliff (M07)1:06.251:04.162:10.4182.19
17KRUSE, Frank (M06)1:07.301:03.202:10.5082.86
18MACKENZIE, Dana (M06)1:06.721:03.952:10.6784.11
19MCADAM, Ken (M06)1:07.001:04.462:11.4689.94
20NIELSEN, Leif (M05)1:06.151:05.482:11.6391.19
21BERGSENG, Jim (M07)1:06.831:05.242:12.0794.44
22Vanthof, Luke (M05)1:06.461:06.122:12.5898.20
23BOSIN, Pavel (M06)1:08.281:04.742:13.02101.45
24HAMPSON, Charles (M06)1:08.571:04.762:13.33103.74
25JAMISON, George (M06)1:07.681:06.952:14.63113.33
26JOHNSON, Kent (M05)1:07.071:07.902:14.97115.84
27FROST, Brian (M05)1:07.791:07.322:15.11116.87
28PAPINEAU, Peter (M07)1:09.161:06.752:15.91122.77
29KORNISH, Dave (M06)1:09.561:06.662:16.22125.06
30DAVIS, Bob (M07)1:08.321:07.972:16.29125.58
31KONSZA, Gary (M07)1:10.261:06.122:16.38126.24
32RAGAN, James (M07)1:08.981:07.492:16.47126.91
33LAUDENSCHLAGER, K Paul (M06)1:10.201:06.802:17.00130.82
34WOOD, Thomas (M07)1:10.511:07.412:17.92137.60
35BUTLER, Kevin (M05)1:10.941:07.622:18.56142.33
36SMITH, Brian (M07)1:12.601:10.592:23.19176.49
37KVIETKUS, Michael (M06)1:15.681:13.392:29.07219.87
38BADGER, Rod (M07)1:16.101:16.472:32.57245.69
39FRANCE, Ken (M07)1:18.751:15.742:34.49259.86
40LINGERFELT, Rodney (M07)1:27.671:08.332:36.00271.00
41POTASHNER, Richard (M05)1:25.151:24.902:50.05374.67
42GLUSHENKO, Alexander (M07)1:25.981:27.332:53.31398.72
43MASHAW, David (M06)1:35.491:31.773:07.26501.65
-BICKLER, Jim (M06)1:14.60DSQDSQ 
-FORNEY, Greg (M06)1:10.35DNFDNF 
-JAMISON, Will (M07)1:12.98DNFDNF 
-MCGURL, Michael (M05)DNFDNSDNF 
-SILVER, Duncan (M05)1:08.20DNFDNF 
      
 Group C (all women)  TimeRace Points
1KAUFMAN, Jennifer (W03)53.6253.411:47.030.00
2Alexandrescu, Dana (W02)53.5854.241:47.826.50
3LEVINE, Carol (W08)55.8855.431:51.3135.19
4VALAR, Victoria (W06)55.9855.571:51.5537.16
5BADGER, Jenny (W01)57.3656.231:53.5953.94
6KADULOVA, Dasha (W03)56.7457.531:54.2759.53
7SARKANYOVA, Danka (W01)59.0959.161:58.2592.25
8ALLEN, Donna (W05)1:00.2058.651:58.8597.18
9LEWIS, Deborah (W06)1:00.0358.901:58.9397.84
10TANNER, Elyse (W03)59.991:01.562:01.55119.38
11GOOCH, Judy (W06)1:00.991:02.282:03.27133.53
12AUSEKLIS, Nancy (W09)1:02.461:00.952:03.41134.68
13MCCONKEY, Glenn (W09)1:03.301:00.922:04.22141.34
14MARTIN, Sally (W06)1:03.211:02.672:05.88154.98
15BLACK, Heather (W04)1:03.951:03.642:07.59169.04
16MOSCHEL, Rosemary (W08)1:05.601:07.712:13.31216.07
17HOGAN, Sandy (W09)1:08.101:06.142:14.24223.72
18HENDRICKSON, Ellen (W06)1:07.161:08.542:15.70235.72
19LEMIRE, Sarah (W09)1:09.071:08.952:18.02254.80
20SWIFT, Jan (W09)1:10.871:07.402:18.27256.86
21MACKENZIE, Debra (W06)1:10.711:08.952:19.66268.28
22BRAGA, Charlene (W07)1:10.851:09.742:20.59275.93
23FRINELL, Marietta (W10)1:12.501:12.392:24.89311.28
24KONSZA, Peggy (W06)1:13.711:15.412:29.12346.06
25PETTIGREW, Marcie (W08)1:12.661:17.792:30.45357.00
26LIEGL, Chris (W10)1:14.631:18.062:32.69375.42
27FLOOD, Heidi (W07)1:17.571:15.432:33.00377.97
28STRATTON, Meri (W08)1:18.311:17.892:36.20404.28
29OZUNA, Ann (W08)1:21.481:22.732:44.21470.13
30HALL, Meredith (W09)1:19.181:26.712:45.89483.95
31REED, Virginia (W11)1:25.861:22.892:48.75507.46
32SHEELER, Pamela (W07)1:33.131:20.532:53.66547.83
33SKINNER, Pam (W06)1:30.881:23.912:54.79557.12
34VERDE, Kim Cathleen (W08)1:29.541:27.182:56.72572.99
35FRANCE, Donna (W07)1:22.041:45.133:07.17658.91
-DROEGE, Anna (W09)1:07.82DSQDSQ 
-LANZEL, Amy (W06)DNFDNSDNF 
-VINCENT, Janet (W11)1:24.79DNFDNF 
-WHELAN, Carol (W09)1:07.90DNFDNF 
      
 Group D (men age 60+)  TimeRace Points
1OLBERG, Knut (M09)55.6355.661:51.290.00
2KRONTHALER, Thomas (M08)57.4057.471:54.8728.31
3KARJALAINEN, Rauli (M08)58.4157.351:55.7635.35
4TOWER, Chuck (M09)59.381:00.922:00.3071.24
5HENDERSON, Wayne (M08)58.881:01.502:00.3871.88
6THOMPSON, Keith (M10)1:01.2759.622:00.8975.91
7BLOOMBERG, John (M10)1:00.831:01.412:02.2486.58
8Slivinski, Steve (M09)1:03.291:02.632:05.92115.68
9DUGAN, Jim (M09)1:04.971:02.622:07.59128.89
10Schwartzman, Vlad (M10)1:04.521:03.332:07.85130.94
11COFER, Don (M08)1:02.731:05.412:08.14133.24
12HAUSER, Charles (M10)1:07.191:02.132:09.32142.57
13SMITH, Don (M09)1:05.451:04.412:09.86146.84
14FELDENHEIMER, Peter (M10)1:05.551:04.392:09.94147.47
15THYS, Edouard (M11)1:06.301:05.502:11.80162.18
16SULSER, Martin (M10)1:06.441:05.972:12.41167.00
17DEMATTEI, Gaetano (M11)1:08.071:07.532:15.60192.23
18MCGRATH, Robert (M10)1:09.721:08.232:17.95210.81
19WESCOTT, Harold (M11)1:14.751:04.042:18.79217.45
20SAFAR, Yvan (M08)1:10.901:09.222:20.12227.97
21JONES, Michael (M08)1:11.051:11.142:22.19244.33
22COOPER, Drury (M11)1:10.711:12.432:23.14251.85
23POMEY, Carl (M10)1:13.521:11.772:25.29268.85
24CHAMBERS, William (M10)1:25.031:25.172:50.20465.82
25GAUTESEN, Fred (M09)1:29.781:24.712:54.49499.74
26DROEGE, John (M13)1:26.203:25.304:51.501424.97
-DREYER, Bob (M08)DNFDNSDNF 
-FUNK, Rolf (M10)1:13.87DNFDNF 
-RANDALL, Gerald (M08)DNF59.53DNF 
-SARCHETT, Bob (M08)DNFDNSDNF 

Scoring Details
Race points: F=880
Classes: USSA masters 5-year age classes (20-90+)
Courses: Separate courses for National groups A/B and C/D