Race Summary
131 competitors (94 men, 37 women)
112 finishers (77 men, 35 women)

Standings By National Group
PlaceCompetitorFirst RunSecond RunTotalRace Points
      
 Group A (men age 20-44)  TimeRace Points
1LINDEMER, Steven (M04)58.9939.071:38.060.00
2BAILLARGEON, Andrew (M02)58.7740.361:39.1313.53
3PAPAZIAN, Ara (M04)1:00.2839.571:39.8522.64
4SHKLOVSKI, Mike (M02)1:00.2639.911:40.1726.68
5NORTON, Craig (M02)1:01.2939.641:40.9336.29
6CHAPMAN, Toby (M03)1:01.9239.681:41.6044.76
7TANNER, Scott (M03)59.9041.821:41.7246.28
8NORTHROUP, Erick (M03)1:01.2041.671:42.8760.82
9MOORE, Kirk (M04)1:02.2342.751:44.9887.51
10BALOG, Stephen (M04)1:03.5742.331:45.9099.14
11KAUFMANN, Harold (M04)1:03.0944.451:47.54119.88
12VAUGHAN, Kevin (M03)1:05.1443.211:48.35130.12
13MAURO, Lou (M03)1:10.3649.271:59.63272.76
14TOMCICH, Bill (M04)1:08.4352.012:00.44283.00
-ENGLAND, Nick (M01)1:01.82DSQDSQ 
-HENDRICKSON, Kevin (M03)59.16DSQDSQ 
-JALILI, Thunder (M04)59.45DSQDSQ 
      
 Group B (men age 45-59)  TimeRace Points
1SKINNER, Robert (M06)59.8739.231:39.100.00
2HILL, Timothy (M05)1:00.5938.681:39.272.13
3KLEMME, Erik (M06)58.6141.281:39.899.88
4SKINNER, Bill (M06)59.9940.161:40.1513.14
5SCROGGINS, Willy (M05)59.9140.511:40.4216.52
6WILHELMSEN, Dennis (M05)1:00.2640.381:40.6419.27
7FALK, Michael H (M05)1:00.3041.421:41.7232.78
8MCGURL, Michael (M05)1:01.1541.331:42.4842.29
9(t)MAXWELL, Chris (M05)1:00.2944.001:44.2964.94
9(t)MCGRAIL, Dennis (M05)1:02.5641.731:44.2964.94
11BLACKSTOCK, Brian (M05)1:00.8643.581:44.4466.82
12ELLIOT, James (M06)1:02.1642.781:44.9473.07
13BOSIN, Pavel (M06)1:02.9743.761:46.7395.47
14VANTHOF, William (M05)1:03.8343.811:47.64106.86
15FROST, Brian (M05)1:04.7744.091:48.86122.12
16KRUSE, Frank (M06)1:04.6045.681:50.28139.89
17LETSON, Benjamin (M06)1:03.4747.161:50.63144.27
18MCADAM, Ken (M06)1:05.1645.571:50.73145.52
19WOOD, Thomas (M07)1:06.2044.801:51.00148.90
20MACKENZIE, Dana (M06)1:06.1345.441:51.57156.03
21CHILTON, Brad (M05)1:04.1147.471:51.58156.16
22JOHNSON, Kent (M05)1:05.8445.921:51.76158.41
23BREWER, Frank (M07)1:04.9346.981:51.91160.29
24KONSZA, Gary (M07)1:04.4447.901:52.34165.67
25RAGAN, James (M07)1:06.5146.081:52.59168.80
26KORNISH, Dave (M06)1:06.1447.661:53.80183.94
27PAPINEAU, Peter (M07)1:06.8147.431:54.24189.44
28BUTLER, Kevin (M05)1:06.6449.021:55.66207.21
29LAUDENSCHLAGER, K Paul (M06)1:06.5850.241:56.82221.72
30BERGSENG, Jim (M07)1:04.8552.281:57.13225.60
31HAMPSON, Charles (M06)1:11.0346.911:57.94235.74
32BICKLER, Jim (M06)1:10.6847.281:57.96235.99
33JAMISON, Will (M07)1:08.1253.312:01.43279.41
34(t)LINGERFELT, Rodney (M07)1:10.0151.742:01.75283.41
34(t)SMITH, Brian (M07)1:09.0252.732:01.75283.41
36FRANCE, Ken (M07)1:11.6655.642:07.30352.86
37GLUSHENKO, Alexander (M07)1:14.0457.632:11.67407.54
-BADGER, Rod (M07)1:08.37DSQDSQ 
-DAVIS, Bob (M07)1:05.27DNFDNF 
-FORNEY, Greg (M06)1:04.45DSQDSQ 
-FRIBERG, Lars (M05)1:00.32DNFDNF 
-KVIETKUS, Michael (M06)DNFDNSDNF 
-SILVER, Duncan (M05)DNFDNSDNF 
-SLABINSKI, Richard (M05)59.31DNFDNF 
-STEIN, Peter (M06)1:09.73DNSDNF 
-WAGNER, Chuck (M05)1:02.55DNFDNF 
      
 Group C (all women)  TimeRace Points
1ALEXANDRESCU LEACH, Dana (W02)1:03.2542.231:45.480.00
2BADGER, Jenny (W01)1:03.7043.491:47.1920.10
3KADULOVA, Dasha (W03)1:04.3846.571:50.9564.30
4VALAR, Victoria (W06)1:06.5446.441:52.9888.17
5LEWIS, Deborah (W06)1:06.5746.921:53.4994.16
6GOOCH, Judy (W06)1:06.6047.651:54.25103.10
7TANNER, Elyse (W03)1:05.9752.031:58.00147.18
8ALLEN, Donna (W05)1:08.7750.701:59.47164.46
9AUSEKLIS, Nancy (W09)1:10.9049.322:00.22173.28
10MCCONKEY, Glenn (W09)1:10.8549.642:00.49176.45
11HENDRICKSON, Ellen (W06)1:10.9151.522:02.43199.26
12SARKANYOVA, Danka (W01)1:10.5852.242:02.82203.85
13BLACK, Heather (W04)1:12.5251.972:04.49223.48
14MCKEE, Louise (W04)1:12.6752.042:04.71226.06
15MARTIN, Sally (W06)1:11.9453.092:05.03229.83
16DROEGE, Anna (W09)1:13.3951.942:05.33233.35
17MOSCHEL, Rosemary (W08)1:14.7754.742:09.51282.49
18HOGAN, Sandy (W09)1:14.1956.302:10.49294.01
19BRAGA, Charlene (W07)1:14.4456.342:10.78297.42
20RAFFIN, Celeste (W06)1:16.3655.542:11.90310.59
21WHELAN, Carol (W09)1:20.2255.862:16.08359.73
22KONSZA, Peggy (W06)1:19.0658.592:17.65378.18
23LEMIRE, Sarah (W09)1:19.491:00.512:20.00405.81
24PETTIGREW, Marcie (W08)1:18.431:02.432:20.86415.92
25MACKENZIE, Debra (W06)1:21.271:00.802:22.07430.14
26FLOOD, Heidi (W07)1:27.0856.272:23.35445.19
27SHEELER, Pamela (W07)1:22.961:02.572:25.53470.82
28LIEGL, Chris (W10)1:27.5058.752:26.25479.28
29FRINELL, Marietta (W10)1:25.721:01.842:27.56494.68
30STRATTON, Meri (W08)1:27.521:02.612:30.13524.90
31SKINNER, Pam (W06)1:32.7659.372:32.13548.41
32MOSHER, Janet (W10)1:33.211:07.352:40.56647.51
33OZUNA, Ann (W08)1:29.681:11.372:41.05653.27
34REED, Virginia (W11)1:36.251:10.722:46.97722.86
35VERDE, Kim Cathleen (W08)1:39.101:10.202:49.30750.25
-FRANCE, Donna (W07)1:29.16DSQDSQ 
-LANZEL, Amy (W06)1:05.43DSQDSQ 
      
 Group D (men age 60+)  TimeRace Points
1KRONTHALER, Thomas (M08)1:02.2244.531:46.750.00
2OLBERG, Knut (M09)1:03.9745.161:49.1327.65
3MCCAULEY, Keith (M08)1:04.8144.771:49.5832.87
4SARCHETT, Bob (M08)1:05.6344.471:50.1038.91
5KARJALAINEN, Rauli (M08)1:04.7547.051:51.8058.66
6HENDERSON, Wayne (M08)1:04.6148.311:52.9271.67
7RANDALL, Gerald (M08)1:06.4250.451:56.87117.55
8DUGAN, Jim (M09)1:06.4550.581:57.03119.41
9TOWER, Chuck (M09)1:08.4549.401:57.85128.94
10HUDSON, Nick (M08)1:07.4250.741:58.16132.54
11THOMPSON, Keith (M10)1:07.6050.961:58.56137.18
12BLOOMBERG, John (M10)1:10.4151.932:02.34181.09
13SMITH, Don (M09)1:10.8152.742:03.55195.15
14SLIVINSKI, Stephen (M09)1:10.3653.972:04.33204.21
15WESCOTT, Harold (M11)1:11.7654.002:05.76220.82
16COFER, Don (M08)1:11.8355.062:06.89233.94
17MCGRATH, Robert (M10)1:14.4053.302:07.70243.35
18RUSDEN, Dick (M09)1:15.1153.432:08.54253.11
19DEMATTEI, Gaetano (M11)1:16.2853.522:09.80267.75
20FELDENHEIMER, Peter (M10)1:16.4453.762:10.20272.39
21SULSER, Martin (M10)1:17.2253.442:10.66277.74
22THYS, Edouard (M11)1:18.3455.532:13.87315.02
23POMEY, Carl (M10)1:24.981:00.912:25.89454.65
24COOPER, Drury (M11)1:27.481:02.182:29.66498.44
25ANGELOS, Gus (M11)1:26.181:04.612:30.79511.57
26DROEGE, John (M13)1:36.771:11.282:48.05712.06
-DREYER, Bob (M08)1:04.12DNSDNF 
-FUNK, Rolf (M10)1:17.56DNSDNF 
-HAUSER, Charles (M10)1:13.20DNFDNF 
-LAUREN, David (M08)1:19.53DNSDNF 
-SAFAR, Yvan (M08)1:12.75DNSDNF 

Scoring Details
Race points: F=1240
Classes: USSA masters 5-year age classes (20-90+)
Courses: Separate courses for National groups A/B and C/D