Race Summary
131 competitors (94 men, 37 women)
112 finishers (77 men, 35 women)

Standings By Class
PlaceCompetitorFirst RunSecond RunTotalRace Points
      
 Men Class 13 (85-89)  TimeRace Points
1DROEGE, John1:36.771:11.282:48.050.00
      
 Women Class 11 (75-79)  TimeRace Points
1REED, Virginia1:36.251:10.722:46.970.00
      
 Women Class 10 (70-74)  TimeRace Points
1LIEGL, Chris1:27.5058.752:26.250.00
2FRINELL, Marietta1:25.721:01.842:27.5611.11
3MOSHER, Janet1:33.211:07.352:40.56121.33
      
 Men Class 11 (75-79)  TimeRace Points
1WESCOTT, Harold1:11.7654.002:05.760.00
2DEMATTEI, Gaetano1:16.2853.522:09.8039.83
3THYS, Edouard1:18.3455.532:13.8779.96
4COOPER, Drury1:27.481:02.182:29.66235.66
5ANGELOS, Gus1:26.181:04.612:30.79246.80
      
 Men Class 10 (70-74)  TimeRace Points
1THOMPSON, Keith1:07.6050.961:58.560.00
2BLOOMBERG, John1:10.4151.932:02.3439.53
3MCGRATH, Robert1:14.4053.302:07.7095.59
4FELDENHEIMER, Peter1:16.4453.762:10.20121.74
5SULSER, Martin1:17.2253.442:10.66126.55
6POMEY, Carl1:24.981:00.912:25.89285.84
-FUNK, Rolf1:17.56DNSDNF 
-HAUSER, Charles1:13.20DNFDNF 
      
 Women Class 9 (65-69)  TimeRace Points
1AUSEKLIS, Nancy1:10.9049.322:00.220.00
2MCCONKEY, Glenn1:10.8549.642:00.492.78
3DROEGE, Anna1:13.3951.942:05.3352.71
4HOGAN, Sandy1:14.1956.302:10.49105.93
5WHELAN, Carol1:20.2255.862:16.08163.59
6LEMIRE, Sarah1:19.491:00.512:20.00204.02
      
 Women Class 8 (60-64)  TimeRace Points
1MOSCHEL, Rosemary1:14.7754.742:09.510.00
2PETTIGREW, Marcie1:18.431:02.432:20.86108.67
3STRATTON, Meri1:27.521:02.612:30.13197.43
4OZUNA, Ann1:29.681:11.372:41.05301.98
5VERDE, Kim Cathleen1:39.101:10.202:49.30380.97
      
 Women Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1BRAGA, Charlene1:14.4456.342:10.780.00
2FLOOD, Heidi1:27.0856.272:23.35119.18
3SHEELER, Pamela1:22.961:02.572:25.53139.85
-FRANCE, Donna1:29.16DSQDSQ 
      
 Women Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1VALAR, Victoria1:06.5446.441:52.980.00
2LEWIS, Deborah1:06.5746.921:53.495.60
3GOOCH, Judy1:06.6047.651:54.2513.94
4HENDRICKSON, Ellen1:10.9151.522:02.43103.72
5MARTIN, Sally1:11.9453.092:05.03132.25
6RAFFIN, Celeste1:16.3655.542:11.90207.65
7KONSZA, Peggy1:19.0658.592:17.65270.76
8MACKENZIE, Debra1:21.271:00.802:22.07319.27
9SKINNER, Pam1:32.7659.372:32.13429.69
-LANZEL, Amy1:05.43DSQDSQ 
      
 Women Class 5 (45-49)  TimeRace Points
1ALLEN, Donna1:08.7750.701:59.470.00
      
 Women Class 4 (40-44)  TimeRace Points
1BLACK, Heather1:12.5251.972:04.490.00
2MCKEE, Louise1:12.6752.042:04.712.19
      
 Women Class 3 (35-39)  TimeRace Points
1KADULOVA, Dasha1:04.3846.571:50.950.00
2TANNER, Elyse1:05.9752.031:58.0078.79
      
 Women Class 2 (30-34)  TimeRace Points
1ALEXANDRESCU LEACH, Dana1:03.2542.231:45.480.00
      
 Women Class 1 (21-29)  TimeRace Points
1BADGER, Jenny1:03.7043.491:47.190.00
2SARKANYOVA, Danka1:10.5852.242:02.82180.81
      
 Men Class 9 (65-69)  TimeRace Points
1OLBERG, Knut1:03.9745.161:49.130.00
2DUGAN, Jim1:06.4550.581:57.0389.76
3TOWER, Chuck1:08.4549.401:57.8599.08
4SMITH, Don1:10.8152.742:03.55163.85
5SLIVINSKI, Stephen1:10.3653.972:04.33172.71
6RUSDEN, Dick1:15.1153.432:08.54220.55
      
 Men Class 8 (60-64)  TimeRace Points
1KRONTHALER, Thomas1:02.2244.531:46.750.00
2MCCAULEY, Keith1:04.8144.771:49.5832.87
3SARCHETT, Bob1:05.6344.471:50.1038.91
4KARJALAINEN, Rauli1:04.7547.051:51.8058.66
5HENDERSON, Wayne1:04.6148.311:52.9271.67
6RANDALL, Gerald1:06.4250.451:56.87117.55
7HUDSON, Nick1:07.4250.741:58.16132.54
8COFER, Don1:11.8355.062:06.89233.94
-DREYER, Bob1:04.12DNSDNF 
-LAUREN, David1:19.53DNSDNF 
-SAFAR, Yvan1:12.75DNSDNF 
      
 Men Class 7 (55-59)  TimeRace Points
1WOOD, Thomas1:06.2044.801:51.000.00
2BREWER, Frank1:04.9346.981:51.9110.17
3KONSZA, Gary1:04.4447.901:52.3414.97
4RAGAN, James1:06.5146.081:52.5917.76
5PAPINEAU, Peter1:06.8147.431:54.2436.19
6BERGSENG, Jim1:04.8552.281:57.1368.48
7JAMISON, Will1:08.1253.312:01.43116.52
8(t)LINGERFELT, Rodney1:10.0151.742:01.75120.09
8(t)SMITH, Brian1:09.0252.732:01.75120.09
10FRANCE, Ken1:11.6655.642:07.30182.09
11GLUSHENKO, Alexander1:14.0457.632:11.67230.91
-BADGER, Rod1:08.37DSQDSQ 
-DAVIS, Bob1:05.27DNFDNF 
      
 Men Class 6 (50-54)  TimeRace Points
1SKINNER, Robert59.8739.231:39.100.00
2KLEMME, Erik58.6141.281:39.899.88
3SKINNER, Bill59.9940.161:40.1513.14
4ELLIOT, James1:02.1642.781:44.9473.07
5BOSIN, Pavel1:02.9743.761:46.7395.47
6KRUSE, Frank1:04.6045.681:50.28139.89
7LETSON, Benjamin1:03.4747.161:50.63144.27
8MCADAM, Ken1:05.1645.571:50.73145.52
9MACKENZIE, Dana1:06.1345.441:51.57156.03
10KORNISH, Dave1:06.1447.661:53.80183.94
11LAUDENSCHLAGER, K Paul1:06.5850.241:56.82221.72
12HAMPSON, Charles1:11.0346.911:57.94235.74
13BICKLER, Jim1:10.6847.281:57.96235.99
-FORNEY, Greg1:04.45DSQDSQ 
-KVIETKUS, MichaelDNFDNSDNF 
-STEIN, Peter1:09.73DNSDNF 
      
 Men Class 5 (45-49)  TimeRace Points
1HILL, Timothy1:00.5938.681:39.270.00
2SCROGGINS, Willy59.9140.511:40.4214.36
3WILHELMSEN, Dennis1:00.2640.381:40.6417.11
4FALK, Michael H1:00.3041.421:41.7230.60
5MCGURL, Michael1:01.1541.331:42.4840.10
6(t)MAXWELL, Chris1:00.2944.001:44.2962.71
6(t)MCGRAIL, Dennis1:02.5641.731:44.2962.71
8BLACKSTOCK, Brian1:00.8643.581:44.4464.58
9VANTHOF, William1:03.8343.811:47.64104.55
10FROST, Brian1:04.7744.091:48.86119.79
11CHILTON, Brad1:04.1147.471:51.58153.77
12JOHNSON, Kent1:05.8445.921:51.76156.01
13BUTLER, Kevin1:06.6449.021:55.66204.73
-FRIBERG, Lars1:00.32DNFDNF 
-SILVER, DuncanDNFDNSDNF 
-SLABINSKI, Richard59.31DNFDNF 
-WAGNER, Chuck1:02.55DNFDNF 
      
 Men Class 4 (40-44)  TimeRace Points
1LINDEMER, Steven58.9939.071:38.060.00
2PAPAZIAN, Ara1:00.2839.571:39.8522.64
3MOORE, Kirk1:02.2342.751:44.9887.51
4BALOG, Stephen1:03.5742.331:45.9099.14
5KAUFMANN, Harold1:03.0944.451:47.54119.88
6TOMCICH, Bill1:08.4352.012:00.44283.00
-JALILI, Thunder59.45DSQDSQ 
      
 Men Class 3 (35-39)  TimeRace Points
1CHAPMAN, Toby1:01.9239.681:41.600.00
2TANNER, Scott59.9041.821:41.721.46
3NORTHROUP, Erick1:01.2041.671:42.8715.50
4VAUGHAN, Kevin1:05.1443.211:48.3582.38
5MAURO, Lou1:10.3649.271:59.63220.05
-HENDRICKSON, Kevin59.16DSQDSQ 
      
 Men Class 2 (30-34)  TimeRace Points
1BAILLARGEON, Andrew58.7740.361:39.130.00
2SHKLOVSKI, Mike1:00.2639.911:40.1713.01
3NORTON, Craig1:01.2939.641:40.9322.52
      
 Men Class 1 (21-29)  TimeRace Points
-ENGLAND, Nick1:01.82DSQDSQ 

Scoring Details
Race points: F=1240
Classes: USSA masters 5-year age classes (20-90+)
Courses: Separate courses for National groups A/B and C/D