Race Summary
76 competitors (52 men, 24 women)
70 finishers (47 men, 23 women)

Standings By Gender
PlaceCompetitorFirst RunSecond RunTotalRace Points
      
 All Women  TimeRace Points
1ALEXANDRESCU, Dana (W02)43.6044.531:28.130.00
2BADGER, Jenny (W01)44.9846.661:31.6423.90
3LANZEL, Amy (W06)48.2548.461:36.7158.41
4KADULOVA, Dasha (W03)48.9149.071:37.9867.06
5GOOCH, Judy (W06)49.6949.801:39.4977.34
6POTTER, Kacey (W00)51.6450.671:42.3196.54
7AUSEKLIS, Nancy (W09)53.2752.261:45.53118.46
8HAMACKOVA, Eva (W01)53.8354.011:47.84134.19
9MCCONKEY, Glenn (W09)54.6053.821:48.42138.14
10DROEGE, Anna (W09)55.6455.411:51.05156.04
11HENDRICKSON, Ellen (W06)57.3454.561:51.90161.83
12MARTIN, Sally (W06)55.2856.831:52.11163.26
13TAUBER, Sally (W05)57.9857.901:55.88188.93
14RAFFIN, Celeste (W06)58.8657.531:56.39192.40
15WHELAN, Carol (W09)59.2457.851:57.09197.16
16GRIFFITHS, Laura (W05)59.551:00.101:59.65214.59
17MOSCHEL, Rosemary (W08)59.8959.971:59.86216.02
18MACKENZIE, Debra (W06)1:02.841:01.262:04.10244.89
19SKINNER, Pam (W06)1:04.851:04.042:08.89277.50
20LEMIRE, Sarah (W09)1:05.901:03.562:09.46281.38
21STRATTON, Meri (W08)1:07.591:07.582:15.17320.25
22FRANCE, Donna (W07)1:09.501:10.302:19.80351.78
23VERDE, Kim (W08)1:15.891:12.382:28.27409.44
-ALLEN, Donna (W05)DSQ49.49DSQ 
      
 All Men  TimeRace Points
1LINCK, Steven (M04)42.0142.641:24.650.00
2BAILLARGEON, Andy (M02)42.4442.581:25.022.62
3SLABINSKI, Richard (M05)42.7842.801:25.586.59
4FRIBERG, Lars (M05)43.0542.591:25.647.02
5SKINNER, Bill (M06)42.4243.251:25.677.23
6JALILI, Thunder (M04)43.1542.801:25.959.21
7MCGURL, Mike (M05)44.6143.051:27.6621.33
8FALK, Michael (M05)43.8143.981:27.7922.26
9MCGRAIL, Dennis (M05)44.5244.591:29.1131.61
10VAUGHAN, Kevin (M03)44.9844.891:29.8737.00
11BALOG, Stephen (M04)45.7545.941:31.6949.90
12ELLIOTT, Jim (M06)44.7747.031:31.8050.68
13SEARS, Don (M06)45.6746.521:32.1953.44
14KRONTHALER, Thomas (M08)46.2246.461:32.6856.92
15VANTHOF, Luke (M05)47.3545.481:32.8357.98
16JAMISON, George (M06)46.1948.801:34.9973.29
17SARCHETT, Bob (M08)47.4047.671:35.0773.86
18JOHNSON, Kent (M05)46.8948.241:35.1374.28
19MACKENZIE, Dana (M06)48.2847.321:35.6077.61
20FROST, Brian (M05)48.0047.891:35.8979.67
21ADAMS, Michael (M06)48.3248.731:37.0587.89
22KRUSE, Frank (M06)47.7649.701:37.4690.80
23BREWER, Frank (M07)49.7650.111:39.87107.88
24KARJALAINEN, Rauli (M08)51.5149.821:41.33118.23
25SILVER, Duncan (M05)50.9850.451:41.43118.94
26MAURO, Lou (M03)51.4351.501:42.93129.57
27HUDSON, Nick (M08)51.9151.711:43.62134.46
28LIGHT, Scott (M03)51.9851.661:43.64134.60
29THOMPSON, Keith (M10)51.6853.731:45.41147.15
30FULLMAN, Carl (M10)52.9352.841:45.77149.70
31RUSCITTO, Jim (M08)52.7853.031:45.81149.98
32DESGOUTTES, Yves (M08)52.1754.191:46.36153.88
33BLOOMBERG, John (M10)53.1553.411:46.56155.30
34NOVOTNY, Karel (M02)53.5453.771:47.31160.61
35SANDOVAL, Jim (M05)54.7553.551:48.30167.63
36JAMISON, Will (M07)55.7553.571:49.32174.86
37BERGSENG, James (M07)55.1555.711:50.86185.78
38SLIVINSKI, Steve (M09)55.3556.341:51.69191.66
39COFER, Don (M08)59.5458.121:57.66233.98
40BADGER, Rod (M07)59.3158.481:57.79234.90
41MCGRATH, Robert (M10)58.7659.391:58.15237.45
42FRANCE, Ken (M07)1:00.2458.641:58.88242.62
43ENGLAND, Nick (M01)1:14.6044.801:59.40246.31
44COOPER, Drury (M11)1:04.421:02.582:07.00300.18
45PEDERSEN, Clark (M02)1:02.061:06.512:08.57311.31
46ANGELOS, Gus (M11)1:07.981:08.822:16.80369.64
47GAUTESEN, Fred (M09)1:15.091:12.022:27.11442.72
-GLADSTONE, Daryn (M03)DNF49.89DNF 
-MCCAULEY, Keith (M08)DNF45.88DNF 
-ROYLANCE, Ralph (M12)1:01.49DNFDNF 
-TESKA, Ion (M06)DNFDNSDNF 
-WITMAN, Timothy (M01)43.95DNFDNF 

Scoring Details
Race points: F=600
Classes: USSA masters 5-year age classes (20-90+)
Courses: All racers on one course